Nasze projekty
fot. Canva Pro

Triduum Paschalne. Q&A

Nasi Instagramowi obserwatorzy zadali nam pytania o Triduum Paschalne. Zadaliśmy je naszym ekspertom, zatem... zapraszamy Was na Q&A!

Reklama

Kiedy zaczyna się Triduum Paschalne i do kiedy trwa?
Triduum Paschalne rozpoczyna się w czwartku wieczorem (Mszy Wieczerzy Pańskiej) do niedzieli wieczorem (do II Nieszporów). Innymi słowy, dni triduum to piątek, sobota, niedziela.

Jak przeżyć Triduum?
Przeżywanie Triduum właściwie zależy od nas samych. Najważniejsze jest, by postawić w tych świętych dniach na ciszę i skupienie, a także skoncentrowanie się na tym, co najważniejsze – na Jezusie Chrystusie i czuwaniu przy Nim. Ważne, aby uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach związanych z każdym dniem Triduum:

  • W Wielki Czwartek w Mszy Wieczerzy Pańskiej i czuwaniu przy Ciemnicy.
  • W Wielki Piątek w drodze krzyżowej, Liturgii Wielkiego Piątku i czuwaniu przy Grobie Chrystusa.
  • W Wielką Sobotę w poświęceniu pokarmów, adoracji Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim, ale przede wszystkim w Wigilii Paschalnej, która jest najważniejszą Mszą świętą w całym roku liturgicznym.
  • W Niedzielę Wielkanocną udział w Mszy rezurekcyjnej bądź Mszy świętej o dowolnej godzinie tego dnia.

Czytaj także >>> Sposób na Triduum: prostota

Reklama

Co Pan Jezus przeżywał w Ciemnicy?
Jezus tuż przed męką został wtrącony do lochu w pałacu Kajfasza. Była to właściwie podziemna grota, do której spuszczano więźnia po specjalnych szelkach. To właśnie tam – w Ciemnicy, Chrystus spędził swoją ostatnią noc, gdzie spotkały go okropne cierpienia. Przeżył tam duchowe i fizyczne tortury.

Więcej o torturach, których doświadczył Jezus, możesz dowiedzieć się z objawień włoskiej mistyczki bł. s. Marii Magdaleny. Przeczytasz o nich tutaj >>>

Jak towarzyszyć Jezusowi w ciemnicy?
Jezus – jak wiemy z Ewangelii – w Ogrodzie Oliwnym pozostał w swoim cierpieniu zupełnie Sam, opuścili Go nawet Jego Uczniowie. Dziś pragniemy odpowiedzieć na wezwanie Chrystusa “Czuwajcie ze Mną”. Chcemy być przy Nim w każdej chwili Jego Męki. Jak to zrobić? Po prostu – czuwać, być przy Jezusie, przy Najświętszym Sakramencie, w ciemnicy. Milczeć, czytać Pismo Święte, dziękować za Jego Mękę lub modlić się gotowymi modlitwami.

Pomocą może okazać się nasz Modlitewnik na Wielki Czwartek, w którym znajdziesz rozważania i modlitwy idealne na ten czas. Stworzyliśmy go z myślą o tym, by łatwiej było się skupić na czuwaniu, obecności przy Jezusie, zamiast spędzać czas na szukaniu pomysłów, co powiedzieć cierpiącemu w Getsemani i uwięzionemu w lochu Chrystusowi.

Jakie sakramenty Jezus ustanowił podczas Ostatniej Wieczerzy?
Sakramenty Kapłaństwa i Eucharystii.

Reklama

Dlaczego kapłan obmywa nogi 12 mężczyznom?
Na pamiątkę obmycia nóg przez Jezusa 12 apostołom, o czym mówi Ewangelia św. Jana w relacji z ostatniej wieczerzy. Zresztą ta Ewangelia jest odczytywana podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej w czwartek wieczór.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>> Wielki Czwartek. Przygotuj się do Mszy Wieczerzy Pańskiej

Dlaczego w Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy świętej?
W Wielki Piątek, a także w Wielką Sobotę. Robi się tak dla upamiętnienia dni śmierci i po śmierci Jezusa. To są jedyne dwa dni, gdy Kościół nie sprawuje Eucharystii. Wznowieniem będzie uroczysta Msza Wigilii Paschalnej (sobotnia noc), która już ogłasza zmartwychwstanie.

 Czytaj także >>> Plan na Wielki Piątek

Reklama

Dlaczego w parafii przygotowuje się grób Jezusa?
Żeby w każdym kościele była pewna wizualizacja przezywanych wydarzeń (jak szopka na Boże Narodzenie). Grób Pański urządza się w kaplicy Adoracji, miejsca modlitwy. Ułatwia nam przeżycie misterium męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Czytaj także >>> Grób Pański. Grób Święty

Jak modlić się przy grobie Jezusa? 
Czuwanie przy Grobie Chrystusa jest bardzo ważnym elementem przeżywania Wielkiego Piątku i Wielkiej Soboty. Przychodzimy wówczas adorować Najświętszy Sakrament i modlimy się w ciszy i skupieniu. Warto odmówić wówczas różaniec, Gorzkie Żale lub choćby Koronkę do Miłosierdzia Bożego.

Pomocą w modlitwie może okazać się nasz ebook – Modlitwy przy Grobie Pańskim, w którym znajduje się zbiór modlitw i pieśni idealny na ten wyjątkowy, pełen refleksji czas.

Czy święcenie pokarmów jest najważniejszym elementem Triduum Paschalnego?
Nie za bardzo istotnym, aczkolwiek kulturowo najbardziej zakorzenionym w Polsce. Pamiętajmy: najważniejszym elementem jest modlitwa w sobotę przy Grobie Pańskim, udział w Wigilii Paschalnej, i w niedzielę – udział we Mszy św. 

Czytaj także >>> Co powinno znaleźć się w koszyku ze święconką?

Dlaczego w Wielką Sobotę odnawiamy przyrzeczenia chrzcielne?
W Wielką sobotę nie odnawiamy przyrzeczeń chrzcielnych. Odnawiamy je w Wigilię Paschalną (czyli to już Niedziela Zmartwychwstania), bo zmartwychwstały Jezus jest źródłem sakramentu chrztu.

Czytaj więcej >>> Nie przegap w liturgii: Wigilia Paschalna

Paschał – co symbolizuje i dlaczego jest ważnym elementem Wigilii Paschalnej? Paschał – woskowa świeca – i płomień na niej to pierwsze światło które zajaśnieje na początku liturgii Wigilii Paschalnej. Symbolizuje światło Chrystusa zmartwychwstałego, które jaśnieje w ciemności grzechu, w ciemności historii i zwycięża je. Jakie jest znaczenie tego symbolu i kim jest Chrystus, wyjaśnia wyśpiewywana wtedy starożytna pieśń “Exultet”, orędzie wielkanocne 

Czytaj także >>> Symbole Wielkiej Soboty

Dlaczego poświęca się ogień i wodę w czasie Wigilii Paschalnej?
Poświęcenie ognia a następnie zapalenie tym ogniem nowego Paschału ma przypominać przede wszystkim kolumnę ognia, która prowadziła Izraelitów przez Morze Czerwone. W znaku tym chodzi jednak o Chrystusa, który jest dla nas taką kolumną ognia, światłem i przewodnikiem na drodze do zbawienia. To jest jedyny moment, gdy w ciągu roku okadza się właśnie tę świecę – nośnik światła symbolizującego Chrystusa. Wodę – bo zmartwychwstanie jest źródłem sakramentu chrztu. Wtedy też od starożytnych czasów, w Wigilię Paschalną, udzielano sakramentu chrztu, włączając dorosłych, po przygotowaniu (katechumenacie) trwającym w Wielkim Poście.

Dlaczego w sobotę, po Wigilii Paschalnej przeżywamy już zmartwychwstanie Jezusa?
Wróćmy do dat Triduum Paschalnego. To piątek (śmierć Jezusa) sobota (ciało Jezusa w grobie), niedziela (zmartwychwstanie). Jednak poszczególne dni zaczynają się wieczór wcześniej, zgodnie z kalendarzem żydowskim. Stąd Wigilia Paschalna (sobota wieczór) rozpoczyna ostatni dzień Triduum – wówczas zaczynamy świętować zmartwychwstanie.

Czy Pan Jezus zmartwychwstał po trzech dniach?
Pan Jezus zmartwychwstał “trzeciego dnia” – licząc od piątku. Trzecim dniem jest więc niedziela.

Msza rezurekcyjna. Czym jest, czy trzeba na nią iść?
Trzeba iść na jakąkolwiek Mszę w niedzielę zmartwychwstania. Rekomendujemy udział w Wigilii Paschalnej. Msza rezurekcyjna też jest wyjątkowa. Można iść do kościoła dwa razy… A czemu nie? :)

Czytaj także >>> Czy osoby, które uczestniczyły w Wigilii Paschalnej muszą iść na mszę w niedzielę?

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę