Nasze projekty
fot. Cathopic

Cisza, grób, woda, ogień, paschał, światło – symbole Wielkiej Soboty

Wielka Sobota do zmroku jest czasem ciszy, tradycyjnego postu i czuwania przy grobie Pańskim. Tego dnia zarówno podczas liturgii, jak i wszystkich uroczystości towarzyszą nam znaki, które są niezwykle piękne i mają szereg znaczeń. Co oznaczają i jak je zrozumieć?

Reklama

Cisza 

Zatem pierwszym symbolem, który towarzyszy nam tego dnia jest właśnie cisza, “która spowiła ziemię”. Jest ona wyrazem szacunku wobec zmarłego Chrystusa. W Wielką Sobotę towarzyszy nam ona od wschodu, aż do zachodu słońca. 

Święconka 

Święcenie pokarmów to pradawna tradycja. Wzięła się ona przede wszystkim z zapisów biblijnych, które sugerują, że po najistotniejszych zdarzeniach w historii, zasiadano do uczty. Tak było w przypadku Abrahama, który ucztował z aniołami, kiedy dowiedział się o błogosławionym stanie swojej żony. 

Podobnie przed Męką Jezusa, Mesjasz wraz z uczniami zasiadł do wieczerzy, która stała się ustanowieniem Eucharystii i zapowiedzią wszystkich zbawczych wydarzeń. Właśnie dlatego Kościół zachęca, by wspominając najważniejszą historię w dziejach ludzkości, zasiąść do śniadania, które ma być inne niż zwykle – uroczyste i bogate w symbolikę religijną.

Reklama

Zobacz także >>> Co i dlaczego powinno znaleźć się w koszyczku ze święconką ? 

Grób

Tuż po liturgii Wielkiego Piątku następuje przeniesienie Najświętszego Sakramentu do przygotowanego wcześniej Grobu Pańskiego. To właśnie tam w wielu parafiach przez Wielki Piątek, a także przez Wielką Sobotę organizowane są czuwania z pasyjnymi pieśniami, Gorzkimi Żalami i modlitwą. Temu wydarzeniu towarzyszy  atmosfera skupienia i refleksji. Ponadto wierni mają okazję, by indywidualnie adorować Chrystusa złożonego w Grobie. Adoracja odbywa się aż do rozpoczęcia Wigilii Paschalnej.

Grób jest trwale wpisany w przeżywanie ciszy Wielkiej Soboty. To właśnie do przygotowanego w każdej parafii Grobu Pańskiej przychodzą wierni, by choć na chwilę oddać cześć umęczonemu Jezusowi. Wpisanie Grobów Pańskich w Triduum Paschalne przywędrowało z Palestyny. Spopularyzowali go sprowadzeni w XII wieku bożogrobcy, zwani u nas miechowitami (od Miechowa – miejscowości, do której przybyli).

Reklama

Symbol, jakim jest Grób Pański jest o tyle istotny, ponieważ to właśnie on był pierwszym, niemym świadkiem zmartwychwstania Jezusa. 

Zobacz także >>> Grób Pański. Grób święty 

Ogień i Paschał 

W Wielką Sobotę czas zadumy i ciszy trwa do zachodu słońca, kiedy to rozpoczyna się Wigilia Paschalna. Wówczas na placu przed kościołem rozpoczyna się obrząd poświęcenia ognia.

Reklama

Poświęcenie ognia a następnie zapalenie tym ogniem nowego Paschału ma przypominać przede wszystkim kolumnę ognia, która prowadziła Izraelitów przez Morze Czerwone. W znaku tym chodzi jednak o Chrystusa, który jest dla nas taką kolumną ognia, światłem i przewodnikiem na drodze do zbawienia. To jest jedyny moment, gdy w ciągu roku okadza się właśnie tę świecę – nośnik światła symbolizującego Chrystusa.

Woda 

Sercem całej liturgii Wielkiej Nocy jest misterium chrztu. Właściwie wszystko w symbolach tego dnia obraca się wokół tego sakramentu. Liturgię Chrztu rozpoczyna poświęcenie wody za pomocą… ognia. Paschał z poświęconym ogniem zanurza się w naczyniu z wodą do poświęcenia.

Ma to nam przypominać, że w Chrzcie zanurzamy się w Chrystusa – jak łączy się w tym geście ogień z wodą. Znak ten wskazuje także na inny wymiar tajemnicy chrztu: zstąpienie Ducha Świętego, który na początku stworzenia “unosił się nad wodami” lub jak można wnioskować z kontekstu “przenikał wody” dając naturze życie.

Zobacz także >>> Nie przegap w liturgii. Wielka Sobota 

Oto wszystkie symbole Wielkiej Soboty, które towarzyszą nam tego dnia od wschodu, aż do zachodu słońca. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom, nie umkną waszej uwadze. 

Tekst pierwotnie opublikowany 16 kwietnia 2022 roku


Modlitwy przy Grobie Pańskim

Zobacz na Dobroci.pl >>>

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę