Nasze projekty
fot. Unsplash

„Ojcze Nasz”. Modlitwa, której nauczył nas Jezus

"Ojcze nasz" - modlitwa, która towarzyszy nam każdego dnia. Modlimy się nią podczas Mszy świętej, odmawiając różaniec, czy podczas pacierza. Nauczył jej nas sam Jezus Chrystus. Jak odmawiać Modlitwę Pańską?

Reklama
Reklama

Ojcze nasz, Modlitwa Pańska, czy modlitwa wzorcowa to najstarsza, a zarazem najważniejsza modlitwa dla nas, chrześcijan. Według Ewangelii to sam Jezus Chrystus przekazał ją swoim uczniom. Ta wyjątkowa modlitwa, która w swej treści zawiera zarówno część pochwalną i ma także charakter błagalny.

Czytaj także >>> Pod Twoją obronę. Modlitwa, którą dobrze znamy

Ojcze nasz – tekst

Ojcze nasz,
któryś jest w niebie:
święć się imię Twoje,
przyjdź Królestwo Twoje,
bądź wola Twoja jako w niebie,
tak i na ziemi.
Chleba naszego powszedniego
daj nam dzisiaj.
I odpuść nam nasze winy,
jako i my odpuszczamy naszym winowajcom.
I nie wódź nas na pokuszenie,
ale nas zbaw od złego.
Amen.

Czy masz relację z Ojcem mówiąc Modlitwę Pańską?

Papież Franciszek w 2018 r. podczas audiencji generalnych w Rzymie mówił katechezę dotyczącą poszczególnych części Mszy świętej. Jednym z jej elementów jest odmawianie przez wiernych modlitwy „Ojcze nasz”. Co papież powiedział o tej wyjątkowej modlitwie przekazanej nam przez samego Jezusa?

Jezus modlił się tak, jak modli się każdy człowiek na świecie. Jednak w Jego sposobie modlitwy zawarta była również pewna tajemnica, coś, co na pewno nie umknęło spojrzeniu Jego uczniów, skoro znajdujemy w Ewangeliach to błaganie tak proste i bezpośrednie: „Panie, naucz nas się modlić” (Łk 11,1 ). Widzieli jak Jezus się modlił i chcieli się nauczyć, jak to się robi stąd; „Panie,naucz nas się modlić”. A Jezus nie odmawia, nie jest zazdrosny o swoją bliskość z Ojcem, ale przyszedł właśnie po to, aby wprowadzić nas w tę relację. I tak staje się nauczycielem modlitwy dla swoich uczniów, podobnie jak z pewnością chce nim być dla nas wszystkich. Również my powinniśmy mówić: „Panie, naucz mnie się modlić” – powiedział papież w katechezie

Trzeba mieć odwagę, by modlić się Ojcze nasz. O tak, trzeba mieć odwagę powiedzieć Tato i naprawdę wierzyć, że Bóg jest Ojcem, którym mi towarzyszy, przebacza, daje chleb, uważnie wysłuchuje wszystkiego, o co Go proszę, przyobleka mnie lepiej niż kwiaty polne. Wierzyć w to wszystko, zaryzykować, bo co by było, gdyby to wszystko nie było prawdą… Ośmielić się, ale wszyscy razem. Dlatego tak ważne jest, by modlić się razem z innymi, bo w ten sposób nawzajem sobie pomagamy mieć odwagę – dodał Ojciec Święty.

Całość katechezy Ojca Świętego tutaj >>>

Modlitwa Pańska inaczej

„Ojcze nasz” to modlitwa, którą można odmawiać na wiele różnych sposobów. Podczas Mszy świętej śpiewamy lub mówimy ją na głos, a w domowym zaciszu najczęściej w ciszy i skupieniu mówimy ją w naszych myślach. Tymczasem zobaczcie, jak pięknie tą niesamowitą modlitwą modlą się dzieci z chóru gospel z Tanzanii.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę