Nasze projekty

Debata o eutanazji w Szkocji. Biskupi stanowczo: „to nie jest właściwa reakcja”

Szkoccy biskupi wskazują, że "kiedy osoby słabsze, w tym starsze i niepełnosprawne wyrażają obawy, że są ciężarem, właściwą reakcją nie jest sugerowanie, że mają obowiązek umrzeć, lecz zobowiązanie się do zaspokojenia ich potrzeb i zapewnienia opieki".

fot. Mariana C./Catkopic

W liście pasterskim skierowanym do wszystkich katolików, biskupi Szkocji proszą ich o wezwanie swoich deputowanych do odrzucenia niedawno opublikowanych propozycji legalizacji tzw. „wspomaganego samobójstwa”. List zostanie odczytany we wszystkich 460 katolickich parafiach w Szkocji, podczas Mszy Świętych 27 i 28 kwietnia.

Biskupi opisują propozycję przedstawioną przez deputowanego liberałów do Szkockiego Parlamentu, Liama McArthura jako „niebezpieczną” i wzywają parlamentarzystów do skupienia energii na poprawie opieki paliatywnej, która jest ich zdaniem „niedofinansowana i ograniczona”.

W liście stwierdzają, że prawo, które „pozwala nam zabijać naszych braci i siostry, prowadzi ku groźnej spirali, która zawsze zagraża najbardziej bezbronnym członkom naszego społeczeństwa, w tym osobom starszym i niepełnosprawnym oraz osobom zmagającym się z problemami zdrowia psychicznego.

Reklama

Przytoczono sytuacje tych regionów, tam gdzie zalegalizowano eutanazję, a gdzie jak w amerykańskim stanie Oregon połowa osób, które decydują się na wspomagane samobójstwo, czyni to, ponieważ czują, że są ciężarem dla swoich rodzin lub społeczności i systemu opieki zdrowotnej.

Szkoccy biskupi wskazują, że „kiedy osoby słabsze, w tym starsze i niepełnosprawne wyrażają obawy, że są ciężarem, właściwą reakcją nie jest sugerowanie, że mają obowiązek umrzeć, lecz zobowiązanie się do zaspokojenia ich potrzeb i zapewnienia opieki i współczucia, których potrzebują, aby pomóc im żyć”. Podkreślają: „Podczas gdy nasze społeczeństwo jest już naznaczone wieloma nierównościami, nie potrzebujemy wspomaganego samobójstwa, aby wywierać nieznośną presję na naszych najbardziej pokrzywdzonych, którzy nie mają głosu w tej debacie”.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek jedzie do Wenecji na słynną wystawę sztuki. Spotka się też z więźniarkami

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę