Okazją do podróży papieża do Wenecji jest słynna wystawa sztuki La Biennale. Franciszek odwiedzi watykański pawilon, który znajduje się w czynnym więzieniu dla kobiet na wyspie Giudecca. To będzie pierwszy punkt podróży, która potrwa łącznie około pięciu godzin.
“Fakt, że papież będzie w tym miejscu, a przede wszystkim, iż to tutaj rozpocznie swą wizytę całego Kościoła w Wenecji, i że nie tylko spotka się ze sztuką, ale właśnie odwiedzi osadzone z zakładu karnego na wyspie Giudecca, jest ważnym znakiem” – powiedział Radiu Watykańskiemu abp Francesco Moraglia, patriarcha Wenecji. “Wierzę, że odtąd to więzienie stanie się swego rodzaju symbolem pomagającym patrzeć ze sprawiedliwością i miłosierdziem” – dodał.
Franciszek odwiedzi Wenecję już w najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, a swoją wizytę rozpocznie w więzieniu dla kobiet na wyspie Giudecca, gdzie znajduje się pawilon Stolicy Apostolskiej w ramach sławnej wystawy sztuki La Biennale, który odwiedzi papież. Ponadto na dziedzińcu więzienia Franciszek spotka się z osadzonymi kobietami, a później z artystami w kaplicy św. Magdaleny.
Następnie papież uda się łodzią na sąsiednią wyspę, gdzie spotka się z młodymi w kościele pielgrzymkowym Nostra Signora della Salute. Ostatnim etapem podróży będzie przejazd Franciszka w papamobile 170-metrowym mostem pontonowym na plac św. Marka, gdzie o godz. 11:00 będzie przewodniczył mszy świętej, podczas której wygłosi również homilię, oraz modlitwie południowej. Budowa takich „pływających mostów” jest tradycją w Wenecji od wieków. Są zwykle używane w specjalne dni świąt religijnych, aby ułatwić pielgrzymom dostęp do kościołów.
Na zakończenie około pięciogodzinnej wizyty papież złoży prywatną wizytę w katedrze św. Marka, gdzie znajdują się relikwie świętego ewangelisty i patrona Wenecji. Św. Marek jest uważany za autora najstarszej Ewangelii, a część jego doczesnych szczątków spoczywa w bazylice na słynnym na całym świecie placu św. Marka. To jedno z najpopularniejszych miejsc odwiedzanych przez turystów w Wenecji.
O godz. 13:00 helikopter z Franciszkiem odleci z placu szkoły morskiej na wyspie św. Heleny w drogę powrotną do Watykanu.
Przeczytaj również
Dlaczego patriarchat a nie archidiecezja?
To że w przypadku Wenecji nie mówimy o archidiecezji, ale patriarchacie wynika z powodów historycznych. Dlatego też biskup diecezjalny, którym jest od 2012 roku abp Francesco Moraglia, używa honorowego tytułu patriarcha. Co ciekawe, Moraglia nadal nie należy do kolegium kardynałów, mimo że Wenecja przez lata była jedną ze stolic kardynalskich. Z identyczną sytuacją mamy do czynienia w przypadku patriarchatu Lizbony, gdzie również biskupa określa się patriarchą.
Ostatni raz papież odwiedził Wenecję 13 lat temu. Benedykt XVI odwiedził miasto w maju 2011 roku.
Vatican News, kh/Stacja7