Nasze projekty

Franciszek: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

Zapytany o konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainie dla dzieci Franciszek zauważył: "Te dzieci nie potrafią się uśmiechać. A kiedy dziecko zapomina, jak się uśmiechać, to znaczy, że sytuacja jest bardzo poważna".

fot. Santiago Mejía LC/Cathopic


W wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CBS Franciszek wezwał do zaprzestania wojen na Ukrainie, w Strefie Gazy i na całym świecie. Fragmenty godzinnego wywiadu, który przeprowadził Norah O’Donnell, dyrektor „Cbs Evening News”, wyemitowano po północy czasu polskiego. Cała rozmowa zostanie pokazana w niedzielę, 19 maja, w przeddzień Światowego Dnia Dziecka, który odbędzie się w Rzymie w dniach 25 i 26 maja.

Papież wezwał wszystkie walczące kraje do zaprzestania konfliktów: Spróbujcie negocjować. Szukajcie pokoju. Wyznał, że bardzo się modli o zawieszenie broni w Strefie Gazy, przypominając, że każdego wieczoru o 19.00 dzwoni do jedynej tamtejszej parafii katolickiej, aby uzyskać wiadomości. Podkreślił, że sytuacja tam jest bardzo trudna, między innymi dlatego, że ludzie muszą walczyć o żywność.

Zapytany o konsekwencje rosyjskiej inwazji na Ukrainie dla dzieci Franciszek zauważył: Te dzieci nie potrafią się uśmiechać. Mówię im coś, ale one zapomniały jak się uśmiechać. A kiedy dziecko zapomina, jak się uśmiechać, to znaczy, że sytuacja jest bardzo poważna.

Reklama

Franciszek mówił również o zmianach klimatycznych, a w odniesieniu do Światowego Dnia Dziecka powiedział, że maluchy „zawsze niosą przesłanie”, sprawiają, że nasze serce jest młodsze. Na pytanie o swoje zdrowie odpowiedział z uśmiechem: w porządku.

Następnie powtórzył, że w Kościele jest miejsce dla każdego: Jeśli w jakiejś parafii proboszcz nie wydaje się przyjazny, rozumiem, ale idź i poszukaj gdzie indziej, zawsze jest miejsce, zawsze. Nie uciekaj od Kościoła. Kościół jest bardzo duży. To coś więcej niż świątynia … nie wolno od niego uciekać – przestrzegł.

ZOBACZ TEŻ: Katolicy w USA krytycznie wobec prezydenta-katolika. Chodzi o postawę

Reklama

Vatican news

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę