Nasze projekty

Katolicy w USA krytycznie wobec prezydenta-katolika. Chodzi o postawę

Joe Biden spotkał się z krytyką ze strony katolików, ponieważ jego poglądy dotyczące m.in. aborcji są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Według nowego sondażu prezydent USA jest postrzegany pozytywnie tylko przez 35 proc. katolików.

fot. domena publiczna/commons.wikimedia.org

Najnowsze dane sondażowe opublikowane przez ośrodek badawczy Pew przed listopadowymi wyborami prezydenckimi w USA wskazują, że urzędujący prezydent USA Joe Biden musi zmierzyć się z wysokim wskaźnikiem niepopularności wśród katolików. Choć jego republikański rywal, były prezydent Donald Trump, również nie jest przychylnie postrzegany przez większość ankietowanych katolików, to jednak Biden jest bardziej niepopularny. Istnieje też korelacja między przychylnymi poglądami katolików a ich regularnym uczestnictwem w niedzielnej mszy św.

Według sondażu niezależnej organizacji, Pew, spośród 12 000 dorosłych respondentów w USA tylko 35 procent katolików ma przychylne zdanie na temat Bidena, podczas gdy 64 procent przeciwnie. Natomiast Trump jest pozytywnie postrzegany przez 42 procent amerykańskich katolików, a 57 procent ma nieprzychylne zdanie o byłym prezydencie.

52 milionów dorosłych katolików stanowi 1/5 osób dorosłych w USA. 57 procent z nich to biali, 33 procent z nich jest pochodzenia latynoskiego, 4 procent azjatyckiego, 2 procent afrykańskiego, a 3 procent to osoby innej rasy.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Diecezja po przejściach w końcu ma biskupa

Przewaga Trumpa nad Bidenem jest szczególnie widoczna wśród białych katolików, z których 51 proc. postrzega pozytywnie byłego prezydenta. Jest on jednak znacznie mniej popularny wśród katolików latynoskich – tylko 32 procent z nich postrzega go pozytywnie.

Ponadto sondaż wskazuje na rosnącą preferencję katolików dla Partii Republikańskiej. Ogólnie 52 procent ankietowanych katolików w USA utożsamia się jako elektorat republikański. Wśród białych katolików odsetek ten wzrasta do 61 procent. Natomiast mniejszy odsetek katolików latynoskich identyfikuje się z republikańską stroną spektrum politycznego – 35 procent. Jednak tendencja zmiany w kierunku sympatii dla republikanów wśród katolików latynoskich jest wyższa niż obserwowana wśród białych katolików, rejestrując nieprzerwany wzrost od 2018 roku.

Reklama

Dane Pew ujawniają wyraźną różnicę sympatii politycznych między katolikami, którzy uczęszczają na mszę św. co najmniej raz w miesiącu lub częściej, w porównaniu z tymi, którzy uczęszczają rzadziej.

Wśród wszystkich katolików, którzy uczęszczają na mszę św. raz w miesiącu lub częściej, 61 procent utożsamia się z Partią Republikańską lub okazuje sympatię republikanom. Obejmuje to większość zarówno białych katolików (67 procent), jak i katolików latynoskich (52 procent).

Chociaż zarówno Biden, jak i Trump są niepopularni wśród elektoratu katolickiego, Biden spotkał się w jego łonie ze szczególną krytyką ze względu na to, że jest katolikiem – i nie wstydzi się o tym mówić – to jego poglądy i komentarze dotyczące kwestii takich jak aborcja i ideologia gender są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę