Nasze projekty

Czy Franciszek po raz drugi pojedzie do ONZ?

Zdaniem włoskiego watykanisty, papież mógłby udać się do Stanów Zjednoczonych, aby przemówić przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ jeszcze w tym roku.

fot. vatican news/youyube.com (print screen)

Papież Franciszek podobno rozważa powrót do Stanów Zjednoczonych we wrześniu – informuje watykanista włoskiej agencji ACI Stampa, Andrea Gagliarducci. Dodaje, że wiadomość ta została początkowo podana przez francuski dziennik katolicki La Croix i nie została jeszcze oficjalnie potwierdzona przez Watykan. Jednakże zaznacza, iż według źródła z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej w tym tygodniu „nadeszło formalne zaproszenie od Sekretarza Generalnego Antonio Guterresa, a papież Franciszek wydaje się skłonny, by odpowiedzieć pozytywnie”.

Jeśli podróż do Nowego Jorku dojdzie do skutku, papież odwiedzi Organizację Narodów Zjednoczonych podczas „Szczytu Przyszłości”, który odbędzie się w dniach 22-23 września. Należy przypomnieć, że Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej ogłosiło, iż papież Franciszek odbędzie w dniach 2-13 września podróż apostolską do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru.

PRZECZYTAJ>>> Papież odwiedzi kraje Azji Południowo-Wschodniej. Na kiedy zaplanowano podróż?

Reklama

Papież może odwiedzić także Belgię

Papież jest również oczekiwany pod koniec września w Belgii, gdzie ma świętować 600. rocznicę powstania Uniwersytetu w Louvain. Franciszek powiedział meksykańskiej sieci telewizyjnej Televisa w grudniu ubiegłego roku, że zamierza udać się do Belgii w 2024 roku. Według źródła zaznajomionego z planowaniem papieskich podróży, podróż papieża Franciszka do Louvain może zostać przełożona jednak na 2025 rok.

Odroczenie podróży pozostawiłoby miejsce pod koniec września na wizytę w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Podczas planowanego pobytu w Belgii papież Franciszek odprawi również Mszę św. w narodowym sanktuarium Koelkenberg. Pojawiły się ponadto pogłoski, że papież zatrzyma się w Luksemburgu. Tamtejsi urzędnicy zaprzeczyli tej informacji, ale watykański Sekretariat Stanu poinformował, że taka wizyta jest możliwa.

ZOBACZ TEŻ>>> Powstaje nowy dokument ws. objawień w Kościele. Kard. Fernández zapowiada „jasne wytyczne”

Reklama

Celem wrześniowego szczytu jest wzmocnienie struktur Organizacji Narodów Zjednoczonych i globalnego „zarządzania”, aby pełniej stawić czoła „nowym i starym wyzwaniom” nadchodzących lat.  Spotkanie doprowadzi do zawarcia „paktu na przyszłość”, aby szybko osiągnąć „cele zrównoważonego rozwoju” ONZ.

Należy pamiętać, że papież Franciszek ma 87 lat, przeszedł dwie operacje w ciągu ostatnich czterech lat i jest poddawany regularnym badaniom lekarskim. Ostatnio był w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku. Także wówczas wygłosił przemówienie na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych.

KAI,ap/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę