Nasze projekty

Powstaje nowy dokument ws. objawień w Kościele. Kard. Fernández zapowiada „jasne wytyczne”

Dykasteria Nauki Wiary kończy prace nad nowym dokumentem, który określi jasne zasady dotyczące rozeznawania objawień i innych tego typu nadprzyrodzonych wydarzeń – powiedział to portalowi National Catholic Register jej prefekt, kardynał Victor Fernández.

Fot. cathopic

Kard. Fernández zaznaczył, ze w dokumencie zawarte będą „jasne wytyczne i normy dotyczące rozeznawania objawień i innych zjawisk”.

W tym kontekście przypomniano, że kardynał spotkał się z papieżem Franciszkiem na prywatnej audiencji w poniedziałek. Nie ujawnił żadnych dalszych szczegółów dotyczących dokumentu, ani kiedy dokładnie zostanie on opublikowany.

ZOBACZ TEŻ: Franciszek: wynegocjowany pokój lepszy niż niekończąca się wojna

Reklama

Po raz ostatni Święta Kongregacja Nauki Wiary, kierowana wówczas przez chorwackiego kardynała Franjo Šepera, wydała ogólny dokument na temat objawień w lutym 1978 roku, w ostatnich miesiącach pontyfikatu papieża Pawła VI. W „Normach postępowania w rozeznawaniu domniemanych objawień i przesłań” nakreśliła proces, jaki Kościół katolicki stosuje podczas badania domniemanych objawień lub przesłań.

Dokument stwierdzał, że obowiązkiem Kościoła jest najpierw ocenienie faktów, następnie zezwolenie na publiczną pobożność, jeśli badanie jest pozytywne, a na koniec wydanie osądu na temat autentyczności i nadprzyrodzonego charakteru wydarzenia.

Dokument nakreślił pozytywne i negatywne kryteria oceny autentyczności takich zjawisk oraz kiedy i w jaki sposób należy zaangażować kompetentne władze kościelne, w tym ostatecznie Stolicę Apostolską. Podkreślono, że podczas badania faktów należy zachować „wyjątkową ostrożność”.

Reklama

Najnowszy watykański dokument dotyczący objawień został wydany w 2001 roku przez ówczesną Kongregację Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. W „Dyrektorium o pobożności ludowej i liturgii”, kongregacja oparła się na Katechizmie Kościoła Katolickiego i jego odniesieniach do objawienia prywatnego. Fragment ten (n. 67) stwierdza, że objawienia prywatne „nie należą (…) do depozytu wiary” i dodaje, że „ich rolą nie jest «ulepszanie» czy «uzupełnianie» ostatecznego Objawienia Chrystusa, lecz pomoc w pełniejszym przeżywaniu go w jakiejś epoce historycznej”.

Katechizm dodaje: „Zmysł wiary wiernych, kierowany przez Urząd Nauczycielski Kościoła, umie rozróżniać i przyjmować to, co w tych objawieniach stanowi autentyczne wezwanie Chrystusa lub świętych skierowane do Kościoła”.

KAI, kh/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę