Nasze projekty

Papież odwiedzi kraje Azji Południowo-Wschodniej. Na kiedy zaplanowano podróż?

Papież, podczas wrześniowej podróży apostolskiej odwiedzi Indonezję, Papuę Nową Gwineę, Timor Wschodni i Singapur. Będzie to już 45. podróż zagraniczna Franciszka.

fot. cbonilla/Cathopic

Przyjmując zaproszenie głów każdego z państw i władz kościelnych, papież Franciszek odbędzie podróż apostolską do Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Timoru Wschodniego i Singapuru w dniach od 2 do 13 września, odwiedzając Dżakartę od 3 do 6 września, Port Moresby i Vanimo od 6 do 9 września, Dili od 9 do 11 września i Singapur od 11 do 13 września – poinformowało w piątek Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Będzie to 45. podróż zagraniczna papieża Franciszka, a jej program zostanie opublikowany w późniejszym czasie.

Papież pojedzie do Azji. Jaki będzie plan podróży?

Jako pierwsi plotki o wizycie papieża w Azji, krążące od jakiegoś czasu potwierdzili we wtorek, 9 kwietnia kard. Suharyo i przewodniczący Konferencji Episkopatu Indonezji, biskup Antonius Subianto z Bandungu.

Reklama

 Wizyta papieża Franciszka została publicznie zaplanowana na 2020 r., ale z powodu pandemii Covid-19 podróż ta została odwołana, a teraz została przełożona – powiedział kard. Suharyo. Jak wyjaśnił bp Subianto, daty podróży zostały uzgodnione w ostatnich dniach między Stolicą Apostolską a rządem Indonezji. Wciąż dyskutujemy z zainteresowanymi stronami, aby określić program – wyjaśnił przewodniczący Konferencji Episkopatu, „a jednocześnie tworzymy wewnętrzny komitet organizacyjny” – dodał.

ZOBACZ>>> Papież zrobił niespodziankę dzieciom. „Przyniosłem wam różańce”

Indonezję odwiedziło do tej pory dwóch papieży

Dla Indonezji wizyta zaplanowana na wrzesień będzie trzecią wizytą papieża. Pierwszym papieżem, który odwiedził archipelag, był Paweł VI, który 3 grudnia 1970 r., w ramach swojej ostatniej międzynarodowej podróży apostolskiej, zatrzymał się w Dżakarcie, gdzie został ciepło przyjęty przez ówczesnego prezydenta Suharto. W dniach od 8 do 12 października 1989 r. odwiedził Indonezję Jan Paweł II. W jej trakcie sprawował Mszę św. na stadionie w Dżakarcie, a także był w Medan na Sumatrze Północnej, Yogyakarta na Jawie Środkowej i Flores na Nusa Tenggara Wschodnim. Podczas tej samej podróży św. Jan Paweł II udał się również do Dili, w ówczesnej indonezyjskiej prowincji Timor Wschodni.

Reklama

Indonezja utrzymuje dobre stosunki z Watykanem od czasu uzyskania niepodległości. Już w 1947 roku Stolica Apostolska otworzyła swoją misję dyplomatyczną w Dżakarcie – przypomniał kard. Suharyo. W latach 50. i 60. pierwszy prezydent Sukarno odbył trzy oficjalne wizyty w Watykanie, spotykając się z Piusem XII w 1956 roku, Janem XXIII w 1959 roku i Pawłem VI w 1964 roku. Z drugiej strony, obecny prezydent Joko Widodo nigdy nie był w Watykanie: wrześniowa podróż (która odbędzie się przed oficjalną inauguracją nowego prezydenta) będzie zatem jego pierwszą okazją do osobistego spotkania z papieżem Franciszkiem.

pa,KAI/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę