Nasze projekty
Fot. Archiwum Joaquína Navarro-Vallsa, Wydawnictwo Jedność / www.krzysztofziemiec.pl (za zgodą Pana Krzysztofa Ziemca)

Krzysztof Ziemiec: Czy Jan Paweł II spotykał się z hejtem w czasie pontyfikatu?

To nie tylko pełen zaskakujących ciekawostek, zapisywany „na żywo” swoisty reportaż z papieskiej codzienności, ale także wzruszająca opowieść o wielkiej osobowości, jaką był papież, a także o prawdziwej przyjaźni łączącej go z rzecznikiem prasowym Watykanu, który przez ponad dwie dekady z bliska oglądał świętego.

Reklama

W jaki sposób papież przygotowywał się do pielgrzymek, z kim ustalał treść swoich wielkich wystąpień czy spotkań z najważniejszymi osobami tego świata? Jak się modlił? Jak traktował swoich współpracowników? Czy spotykał się już wtedy z hejtem? Czy miał czas na prawdziwe wakacje? Co jadł najchętniej i czy do posiłków pił wino, a po kolacji lubił zawsze pożartować? Odpowiedzi na te i wiele innych ciekawych pytań, znajdą państwo w tej książce mnóstwo.

Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984–2006, wydane teraz także dla polskiego czytelnika (po edycjach hiszpańskiej i włoskiej), to obszerny zbiór gromadzonych skrupulatnie przez lata, a zredagowanych kilka lat po śmierci Joaquina Navarro-Vallsa notatek. Odsłaniają one wiele tajemnic. Są prawdziwą kopalnią nie tylko wiedzy o samym Janie Pawle II, ale także o funkcjonowaniu całego Watykanu. To także obraz całego ówczesnego świata i mechanizmów, jakie nim rządziły, oglądany z perspektywy Ojca Świętego.

Fot. Archiwum Joaquína Navarro-Vallsa, Wydawnictwo Jedność

Rzecznik, a wcześniej przecież dziennikarz hiszpańskiej prasy, z dużą przenikliwością, bez zbędnego dydaktyzmu albo nadmiernej emfazy, za to z prawdziwą bezstronnością opisuje zakulisową pracę Stolicy Apostolskiej, największe troski Jana Pawła II oraz jego codzienne życie. Nie tylko w Pałacu Apostolskim, ale także podczas wspólnie spędzanych wakacji na górskich szlakach, gdzie widzimy odpoczywającego na trawiastym zboczu świętego, zajadającego się wcześniej przygotowaną kanapką z… kiełbasą albo pijącego kawę z przygodnie spotkanymi wędrowcami.

Reklama

Dla czytelników lubiących kulisy wielkiej polityki najciekawsze mogą być fragmenty, kiedy Navarro-Valls opisuje np. okoliczności wyjazdu watykańskiej delegacji do Moskwy i rozmowy na Kremlu czy spotkania Jana Pawła II z sekretarzem stanu USA Colinem Powellem w czasach tzw. drugiego kryzysu irackiego. Choć warto zaznaczyć, że papież politykiem nie był i nigdy nie zamierzał polityki uprawiać, a jedyną bronią, którą chciał zmieniać świat, była gorliwa modlitwa i podejmowane inicjatywy mające na celu dobro konkretnych osób.

Fot. Archiwum Joaquína Navarro-Vallsa, Wydawnictwo Jedność

Dla osób szukających doznań duchowych niezwykle interesujące będą te fragmenty, w których autor, robionych niemal codziennie notatek, opisuje z pietyzmem i nieukrywanym uznaniem dla głównego bohatera, to jak się modli, jak słucha i jak rozmawia z ludźmi. W jaki sposób traktuje swoich rozmówców, jak się do nich zwraca, jak wyrabia sobie zdanie, by podjąć rozstrzygające decyzje. To rodzaj fotografii z takiej świętości dnia codziennego Jana Pawła II.

Fot. Archiwum Joaquína Navarro-Vallsa, Wydawnictwo Jedność

Ale jest w tej książce coś jeszcze… Jest ona swoistym podręcznikiem dla rzeczników i specjalistów odpowiedzialnych za komunikację, czy szerzej osób pracujących w biurach prasowych firm i instytucji. Pracujący prawie 25 lat w kościelnym PR autor tych notatek ukazał meandry swojej pracy w takim miejscu jak Stolica Apostolska, a raczej współpracy z tak ważnym szefem! Z opisów dowiemy się, co należy robić, żeby najbardziej efektywnie wspierać misję osoby lub instytucji, a jednocześnie umieć coś podpowiedzieć i mieć odwagę coś zmienić, a kiedy popełniło się błąd, przyznać się do tego. Jak odpowiadać na niełatwe pytania dziennikarzy bez kłamania i jak nie dać się sprowokować tym, którzy z definicji są zawsze na „nie”.

Reklama
Fot. Archiwum Joaquína Navarro-Vallsa, Wydawnictwo Jedność

Joaquin Navarro-Valls, z głęboką pokorą i wyniesioną z Opus Dei gorliwością wiary, jak sam o tym pisze, jest wdzięczny Opatrzności za to, że mógł być tak blisko Ojca Świętego… My z kolei możemy być mu wdzięczni, że miał i pomysł, i siłę, aby takie notatki z cierpliwością każdego dnia sporządzać.

I na koniec, rzecz ważna myślę dla polskiego czytelnika. Ten zapis dziejów pontyfikatu Świętego Jana Pawła II przywołuje czasy – nie ukrywam, że dla mnie była to okazja do wielkiego wzruszenia i tęsknoty – kiedy to wszyscy jako naród byliśmy jedno

Moje lata z Janem Pawłem II
Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984–2006 Joaquín Navarro-Valls

Niezwykle osobista opowieść potwierdzająca wielkość i świętość papieża Polaka. W publikacji przedstawiamy zapiski, które Joaquín Navarro-Valls skrupulatnie gromadził podczas pełnienia funkcji rzecznika prasowego Watykanu (Jana Pawła II i Benedykta XVI). Książka prezentuje liczne „smaczki”, przytacza zachowania, gesty i słowa papieża, także w sytuacjach nieoficjalnych. 
KUP KSIĄŻKĘ>>>

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę