Nasze projekty

Rok Jubileuszowy 2025. Co o nim wiemy?

Już dziś, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego papież Franciszek uroczyście ogłosi Roku Jubileuszowy 2025, odczytując specjalnie przygotowaną z tej okazji bullę.

fot. EyeEm/freepik.com

Rok Jubileuszowy 2025 – hasło, logo, hymn, kalendarz

W 2021 roku papież Franciszek powierzył Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji koordynację przygotowań Stolicy Apostolskiej do Roku Świętego 2025.

Jubileusz Roku 2025 odbędzie się pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”. W ramach jego obchodów w Watykanie zostaną zorganizowane m.in. spotkania, dedykowane różnym grupom społecznym, jako że w roku jubileuszowym wszyscy wierni są w szczególny sposób zaproszeni do odbycia pielgrzymki do Grobu św. Piotra.

Cztery kolorowe postaci, symbolizujące narody z czterech stron świata, trzymające się krzyża-kotwicy wśród fal – tak wygląda natomiast logo Jubileuszu Roku 2025. Autorem logotypu, wybranego w drodze międzynarodowego konkursu jest włoski grafik Giacomo Travisani. Wyjaśniając podczas konferencji prasowej symbolikę logotypu, tłumaczył, że gdy szukał sposobu na graficzne przedstawienie nadziei – głównego tematu jubileuszowych obchodów – od razu przyszedł mu na myśl symbol krzyża.

Reklama

9 maja 2023 roku zaprezentowano w Watykanie między innymi oficjalny hymn Roku Jubileuszowego. Hymn Roku Jubileuszowego został wybrany w drodze międzynarodowego konkursu. Hymn zaprezentowano podczas konferencji. Można go posłuchać TUTAJ. Poznaliśmy również kalendarz Roku Jubileuszowego 2025, z którym można się zapoznać TUTAJ.

Wszelkie informacje dostępne są na stronie Jubileuszu

Od 10 maja 2023 roku dostępna jest nowa strona informacyjna na temat wydarzeń Jubileuszu 2025 opracowana w dziewięciu językach, w tym po polsku (www.iubilaeum2025.va), a od września dostępna jest też specjalna aplikacja mobilna dla pielgrzymów, która pozwoli na otrzymanie karty pielgrzyma obowiązującej w komunikacji miejskiej, pewnych restauracjach i miejscach noclegowych. Aplikację „Iubilaeum25” można pobrać z App Store dla systemu iOS oraz ze sklepu Play dla systemu Android. 

Reklama

Punkt informacyjny nieopodal Watykanu

Co więcej w ubiegłym roku, nieopodal Watykanu otwarty został punkt informacyjny o Jubileuszu Roku 2025. Znajduje się on pośrodku alei Via della Conciliazione, prowadzącej z Zamku Anioła do placu św. Piotra.

Punkt informacyjny jest łatwo rozpoznawalny, dzięki wielkiej reprodukcji Świętych Drzwi obramowującej wejście. Jest on przeznaczony dla pielgrzymów i turystów, którzy chcą zasięgnąć informacji na temat roku jubileuszowego, organizacji pielgrzymek czy służby wolontariatu. 

Po raz pierwszy w historii lat jubileuszowych podczas przyszłorocznego Roku Świętego dostępny będzie oficjalny plecak pielgrzyma. Plecak, a także wszystkie akcesoria składające się na pakiet pielgrzyma (kapelusz z szerokim rondem, chusta, bidon, wodoodporne ponczo, różaniec na nadgarstek) zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu i ekologicznie zrównoważonych.

Reklama

Jubileusz poprzedza Rok Modlitwy

21 stycznia 2024 roku papież Franciszek ogłosił Rok Modlitwy przed Jubileuszem 2025. Nadchodzące miesiące doprowadzą nas do otwarcia Drzwi Świętych, którymi rozpoczniemy Jubileusz. Proszę was o wzmożoną modlitwę, aby przygotować nas do dobrego przeżycia tego wydarzenia łaski i doświadczenia w nim mocy nadziei w Bogu. Z tego powodu rozpoczynamy dzisiaj Rok Modlitwy czyli rok poświęcony ponownemu odkryciu wielkiej wartości i absolutnej potrzeby modlitwy: modlitwy w życiu osobistym, w życiu Kościoła, modlitwy w świecie. Będą dla nas wsparciem również pomoce, które udostępni Dykasteria do spraw Ewangelizacji – zapowiedział wówczas Franciszek.

Dykasteria ds. Ewangelizacji opublikowała na stronie Jubileuszu 2025 r. książeczkę „Naucz nas modlić się”. To swego rodzaju przewodnik dający wskazówki rodzinom, parafiom i poszczególnym osobom, jak rozwinąć życie modlitewne w związku z przeżywanym obecnie Rokiem Modlitwy.

Publikacja odnosi się do różnych miejsc i środowisk, gdzie zwracamy się do Boga. Poszczególne rozdziały dotyczą więc modlitwy w parafii, rodzinie, w życiu młodych, w sanktuariach itd. Przykładowo w odniesieniu do rodzin przypomina się o dobrym zwyczaju modlitwy przed i po posiłku, proponując także konkretną formułę. Pisząc zaś o Mszy, autorzy zwracają pokrótce uwagę na znaczenie konkretnych elementów liturgii.

Przewodnik bazuje na nauczaniu papieża Franciszka i ma służyć pomocą w dobrym przeżyciu Roku Modlitwy. Więcej o Roku Modlitwy i informacje o książeczce można znaleźć TUTAJ.

Papież uroczyście ogłosi Rok Święty 2025

9 maja, w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego papież Franciszek uroczyście ogłosi Roku Jubileuszowy 2025. O godz. 17.30 w Bazylice św. Piotra na Watykanie papież Franciszek publiczne odczyta Bullę napisaną specjalnie z tej okazji. Po odczytaniu Bulli Ojciec Święty będzie przewodniczył modlitwie Drugich Nieszporów.

Bulla to oficjalny dokument urzędowy, z pieczęcią papieża. W dokumencie tym oprócz daty rozpoczęcia i zakończenia Roku Świętego, znajduje się także tematyka Jubileuszu czy warunki, na jakich jest on ogłoszony przez papieża.

Jubileusze – jak to się zaczęło?

Tradycję jubileuszy rozpoczął papież Bonifacy VIII, zwołując 22 lutego 1300 r. Rok Święty, w czasie którego można było uzyskać odpust zupełny. Papież chciał, by zwoływano Rok Święty co sto lat. Jednak stopniowo zmniejszano ten okres, najpierw do 50 (jak w Starym Testamencie), a od 1475 r. zaczęto je organizować co 25 lat, by każde pokolenie mogło przeżyć jubileusz choć jeden raz.

W XX w. do zwykłych lat świętych doszły jeszcze jubileusze nadzwyczajne: w 1933 i 1983, zwołane z okazji 1900. i 1950. rocznicy odkupienia. Kolejny nadzwyczajny Rok Święty – Jubileusz Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia 2015 r. i trwał do 20 listopada 2016 r. W sumie dotychczas jubileusze obchodzono 29 razy.

Otwarcie Bramy Świętej

Od 1423 roku oficjalnemu rozpoczęciu obchodów towarzyszy obrzęd otwarcia Bramy Świętej w przedsionku jubileuszowych kościołów w Rzymie, przede wszystkim bazyliki św. Piotra. Brama ta została postawiona na polecenie papieża Piusa XII i po raz pierwszy otwarta 24 grudnia 1949 r., co rozpoczęło Rok Jubileuszowy 1950. Otwarcie bramy poprzedziło symboliczne, trzykrotne uderzenie młotka. W okresie pomiędzy jubileuszami, od wnętrza bazyliki bramę zasłania mur, budowany po zakończeniu poprzedniego, a burzony przed otwarciem następnego takiego roku.

Ostatni regularny jubileusz obchodzono w roku 2000 jako Wielki Jubileusz Roku 2000 w drugie millenium przyjścia Chrystusa na świat. W 2025 r. Kościół katolicki będzie obchodził kolejny rok jubileuszowy.

www.iubilaeum2025.va, KAI, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę