Nasze projekty

Franciszek: św. Stanisław z wyżyn nieba uczestniczył w cierpieniach i nadziei waszego narodu

„Niech wstawiennictwo św. Stanisława wyjedna dar pokoju w Europie i na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i Bliskim Wschodzie” – powiedział Franciszek pozdrawiając Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

fot. Beyond Faith CR/cathopic.com

W przemówieniu do Polaków papież nawiązał do obchodzonej dzisiaj uroczystości św. Stanisława, biskupa i męczennika, patrona Polski.

Św. Jan Paweł II napisał o nim, że z wyżyn nieba uczestniczył w cierpieniach i nadziei waszego narodu, wspierając go w zmaganiach o przetrwanie szczególnie w czasie II wojny światowej. Niech również i dziś wstawiennictwo św. Stanisława wyjedna dar pokoju w Europie i na całym świecie, zwłaszcza na Ukrainie i Bliskim Wschodzie – powiedział Franciszek.

ZOBACZ TEŻ: Tak się zmieni Rzym na czas jubileuszu

Reklama

Papieską katechezę streścił po polsku red. Monika Nowak z edycji polskiej L’Osservatore Romano:

Dzisiejsza katecheza poświęcona jest cnocie nadziei. Katechizm Kościoła Katolickiego definiuje ją jako cnotę teologalną, dzięki której pragniemy Królestwa niebieskiego oraz życia wiecznego, opierając się nie na własnych siłach, ale na łasce Ducha Świętego. Chrześcijanin ma nadzieję dlatego, że Chrystus umarł, zmartwychwstał i dał nam swojego Ducha. Benedykt XVI w encyklice Spe salvi stwierdził, że „odkupienie zostało nam ofiarowane w tym sensie, że została nam dana nadzieja, nadzieja niezawodna, mocą której możemy stawić czoła naszej teraźniejszości”. Nadzieja jest więc darem, który pochodzi od Boga, i dzięki któremu nasze serce jest młode i wypełnia się radością. Aby tak się stało, nie zapominajmy nigdy o Bożym miłosierdziu, które uchroni nas przed popadnięciem w przygnębienie z powodu naszych grzechów i da nadzieję na przetrwanie nawet najciemniejszych nocy.

W dzisiejszej audiencji udział wzięli chór dziecięcy „Mała Armia Janosika” z archidiecezji krakowskiej, wraz z rodzicami; pielgrzymi z Archidiecezji Warmińskiej, uczestniczący w konferencji naukowej na temat kardynała Stanisława Hozjusza – zorganizowanej w Rzymie z okazji 25-lecia Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie; pielgrzymi z parafii pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Tczewie oraz z parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Kęsowie (diec. pelplińska); Grupa międzyparafialna z Włocławka a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy.

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę