Nasze projekty

Tak się zmieni Rzym na czas jubileuszu

Rzym jest wielkim placem budowy. A to wszystko z powodu Jubileuszu Roku 2025. Jak zmieni się Wieczne Miasto?

fot. Claudio Hirschberger/Unsplash

Od kilku miesięcy Rzym jest placem budowy, a to za sprawą przygotowań do Jubileuszu Roku 2025, który ogłosił papież Franciszek.

W mieście otwarto łącznie ponad 1300 placów budowy i robót – taką liczbę podał jeszcze w grudniu burmistrz Roberto Gualtieri. To wszystko powoduje spore spore niedogodności dla mieszkańców i turystów, zwłaszcza, jeśli chodzi o spacerowanie po historycznym centrum miasta.

Z powodu Roku Świętego Rzym spodziewa się dodatkowo kilku milionów pielgrzymów. Dlatego podjęte prace remontowe mają m.in. ułatwić dostęp do miejsc kultu religijnego oraz zlikwidować tłok i korki.

Reklama

Co się zmieni?

Pod koniec sierpnia rozpoczęła się skomplikowana budowa tunelu podziemnego przy Piazza Pia, dzięki czemu powstanie nowy i szerszy plac spacerowy, łączący obszar Zamku Świętego Anioła z Via della Conciliazione, a tym samym z Bazyliką Świętego Piotra. To zagwarantuje pieszym bezpieczne korzystanie z tej okolicy oraz upłynni ruch samochodowy za sprawą powstającego tunelu.

Prace w tej części miasta mają się zakończyć 8 grudnia 2024 roku. I jak przekazał ostatnio burmistrz Rzymu, prace idą zgodnie z planem – informuje RaiNews.

Spore utrudnienia panują również na Placu Weneckim gdzie prowadzona jest budowa trzeciej linii metra C. Jak zapowiedziano, będzie to jedyny taki na świecie obiekt muzealny, w którym znajdą się zabytki archeologii. Ale stacja będzie gotowa najwcześniej za 10 lat.

Reklama

Z powodu remontu na Piazza Venezia tłumy ludzi, w tym turyści, muszą poruszać się specjalnie wyznaczonymi trasami na placu budowy.

Łącznie w ramach przygotowań do ogłoszonego przez Watykan Roku Świętego przewiduje się 184 wielkie roboty, z których 87 uważa się za konieczne i pilne. Ich wartość to 2,9 miliarda euro.

Władze miasta proszą mieszkańców o cierpliwość w związku z prowadzonymi robotami, które powodują paraliż ruchu w centrum, zmianę tras i zamknięcie ulic.

Reklama

Prace w sercu Watykanu

Od kilku miesięcy prowadzona jest również renowacja słynnego baldachimu Berniniego – konfesji św. Piotra – w bazylice św. Piotra w Watykanie. Elementy z brązu, drewna i marmuru będą oczyszczone z brudu i tłuszczu – poinformował podczas konferencji prasowej Pietro Zander, kierownik ds. dziedzictwa kulturowego w warsztacie „Fabbrica di San Pietro”.

Prace mają się zakończyć przed inauguracją Roku Świętego 24 grudnia.

Papież ogłosi Rok Święty

W uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, obchodzoną w Rzymie w czwartek 9 maja, papież Franciszek ogłosi uroczyście Rok Jubileuszowy 2025 i odczyta specjalną bullę. Znamy już natomiast hasło oraz kalendarz obchodów Roku Świętego.

Jubileusz Roku 2025 odbędzie się pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”.

Wszyscy wierni są w sposób szczególny zaproszeni w Roku Świętym do odbycia pielgrzymki do grobu św. Piotra, dlatego w ramach obchodów jubileuszu w Rzymie odbędą się spotkania poświęcone różnym grupom społecznym.

Harmonogram obchodów Roku Jubileuszowego 2025 >>>TUTAJ.

PAP, KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę