Nasze projekty
fot. Patrycja Książek

Dlaczego Boże Ciało jest w czwartek?

Boże Ciało - jedno z najbardziej uroczystych świąt w kalendarzy liturgicznym, które obchodzi się w czwartek. Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego tak jest? Sprawdźmy!

Reklama

Już niebawem będziemy obchodzić Boże Ciało, a właściwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. To wyjątkowe święto, które przyciąga tysiące wiernych pragnących wyrazić swoją wiarę na ulicach wsi i miast.

Podczas Bożego Ciała, wierni przygotowują uroczystą procesję, podczas której kapłan niesie Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, a dzieci komunijne sypią przed Nim kwiaty. Procesja prowadzi do czterech ołtarzy, które symbolizują cztery strony świata, na które ma dotrzeć Ewangelia Chrystusa oraz cztery Ewangelie.

Czytaj także >>> Ołtarze na Boże Ciało. Dlaczego są cztery?

Reklama

Datę Bożego Ciała warunkuje data Wielkanocy. W tym roku wypadała ona 31 marca. A zatem Uroczystość Najświętszego Ciała przypada w czwartek, 30 maja – dokładnie 60 dni po Zmartwychwstaniu Chrystusa.

Dlaczego Boże Ciało jest w czwartek?

Wiadomo już, że Boże Ciało wypada 60 dni po Wielkanocy, po niedzieli Trójcy Świętej ale dlaczego w czwartek? Przecież wszystkie święta: Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego mają miejsce w niedzielę. Dlaczego zatem takie wyróżnienie spotkało Boże Ciało?

Czytaj wiecej >>> Boże Ciało 2024. Kiedy wypada i jak przeżyć ten czas?

Reklama

To wszystko za sprawą Wielkiego Czwartku – dnia, w którym Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. To właśnie wtedy pierwszy raz miało miejsce przemienienie w Ciało i Krew Chrystusa. Co więcej, to sam Jezus polecił Juliannie z Mont Cornillon w trakcie objawień obchodzić tę uroczystość właśnie tego dnia.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę