Nasze projekty
fot. Patrycja Książek

Ołtarze na Boże Ciało. Dlaczego są cztery?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto, podczas którego wierni pod przewodnictwem kapłanów biorą udział w uroczystej procesji ulicami miasta zlokalizowanymi w sąsiedztwie kościoła. Znajdują się tam cztery ołtarze na Boże Ciało, obok których czyta się cztery, różne Ewangelie.

Reklama

Ołtarze na Boże Ciało to nieodłączny element Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nakazane, co oznacza, że wszyscy wierni tego dnia zobowiązani są uczestniczyć we Mszy świętej. Ponadto jest to święto ruchome – przypada 60 dni do Wielkanocy, w pierwszy czwartek po uroczystości Trójcy Świętej.

Boże Ciało to jedna z najważniejszych kościelnych uroczystości. To właśnie tego dnia mamy niepowtarzalną okazję, by celebrować swoją wiarę, by wyjść na ulice miasta i dać świadectwo. Ma ona charakter radosny i dziękczynny. Podczas procesji wierni sypią kwiaty, po których przechodzi celebrans trzymający Najświętszy Sakrament. Śpiewane są pieśni dziękczynne o Ciele i Krwi Chrystusa, a także Suplikacje.

Czytaj także >>> Boże Ciało. Uroczystość z potencjałem

Reklama

Ołtarze na Boże Ciało

Ołtarze na Boże Ciało to niewątpliwie jedne z najważniejszych elementów tej uroczystości. W trakcie procesji wierni zatrzymują się przy nich, a księża odczytują fragmenty Ewangelii. Cztery Ołtarze symbolizują właśnie – cztery Ewangelie, a ponadto cztery strony świata, gdzie należy głosić Chrystusa.

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa buduje się cztery ołtarze pod gołym niebem, które dekoruje się zielonymi gałązkami i kwiatami. Dekoruje się ponadto ulice i domy w emblematy religijne – to dzień, kiedy chrześcijanie dają świadectwo wiary w Chrystusa. Wówczas unosi się zapach kadziła, a dziewczynki w białych strojach bądź strojach ludowych, sypią kwiaty.

Procesja Eucharystyczna zatrzymuje się przy czterech ołtarzach, przy których śpiewane są perykopy ewangeliczne: Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

Reklama

Zobacz także >>> Ma być kolorowo, pachnąco i pięknie! Niezwykłe kwietne dywany w Spycimierzu

Jak przygotować ołtarz?

W przygotowanie ołtarzy na Boże Ciało najczęściej bierze udział lokalna społeczność. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że musi on być sporządzony i ozdobiony w odpowiedni sposób tak, aby oddawał wyjątkowy charakter tej uroczystości. W centralnym miejscu ołtarza powinien znaleźć się stolik, na którym kapłan postawi Najświętszy Sakrament.

Nad stolikiem powinien znaleźć się święty obraz. Dodatkowo ołtarz najczęściej dekoruje się tematycznymi banerami i akcentami folklorystycznymi w zależności od regionu. Nie można także zapominać o ziołach, gałązkach (np. brzozy) i kwiatach, które także zdobią ołtarz, przy którym pojawi się Najświętszy Sakrament.

polskieradio24.pl, wlkp24.info, polskokatolicki.pl, kw/Stacja7

Reklama

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę