Nasze projekty
Fot. sergey_cherevko/ Freepik

Lista zadań przed adwentem. Sprawdź, co warto załatwić jeszcze w listopadzie!

3 grudnia rozpoczynamy adwent. Wiele osób potrafi on zaskoczyć jak zima drogowców. Wśród różnych pomysłów, jak nie przegapić adwentu w wirze świątecznych przygotowań, warto pomyśleć o zadaniach, które da się wykonać jeszcze zanim adwent na dobre się rozpocznie. Zebraliśmy kilka takich propozycji.

Reklama

Adwent z zaskoczenia

Rozmaitość zadań, jakie chcemy zrealizować przed świętami, pochłania nas tak bardzo, że z łatwością przegapiamy adwent. Czas “oczekiwania”, którym powinien być właśnie adwent, staje się czasem “ogarniania”, załatwiania. W tym zabieganiu czekamy właściwie nie tyle na samo Boże Narodzenie, co na chwilę oddechu i odpoczynku.

Szukamy propozycji, jak dobrze wykorzystać adwent, by naprawdę go przeżyć. Może jednak warto i do adwentu przygotować się wcześniej i część przedświątecznych planów odhaczyć wcześniej i dzięki temu uniknąć nerwowej atmosfery. Oto kilka pomysłów na zadania, które choćby częściowo da się zrealizować jeszcze przed adwentem.

Adwent w domu

Dobrze jest już teraz zastanowić się, jak chcemy zaakcentować przeżywanie adwentu w naszych domach. Jeśli ma być to jakiś specjalny wystrój domu, zdecydowanie warto jest już teraz zaplanować go i przygotować. W wielu domach przeżywanie adwentu mocno angażuje się także dzieci. Dobrze jest nie dać się zaskoczyć pierwszą niedzielą adwentu w tej kwestii! Naszykowanie kalendarza adwentowego z zadaniami, wieńca z 4 świecami czy Drzewka Jessego to z całą pewnością sprawy warte do załatwienia przed rozpoczęciem adwentu.

Reklama

ZOBACZ: Kalendarz adwentowy – jak powinien wyglądać?

Zaplanowanie czasu na spowiedź

Warto sprawdzić, kiedy w naszej parafii odbywają się rekolekcje i w jakich dniach będzie można skorzystać ze spowiedzi. Dobrze jest wpisać ją w rodzinnym kalendarzu, aby na konkretny dzień nie planować już innych, dodatkowych zadań do zrealizowania. Dzięki temu wyraźnie zaznaczamy, że przygotowania do świąt to dla nas, wierzących, nie tyle wyprawienie uroczystego świątecznego przyjęcia, a przyjęcie Jezusa do swojego serca.

Zakupy prezentowe

Przygotowanie świątecznych podarunków zdecydowanie jest jednym z zadań, które można załatwić jeszcze przed adwentem. Zwłaszcza, jeśli mamy tych prezentów do przygotowania dużo. Dzięki zabraniu się za nie o wiele wcześniej, mamy szansę przygotować naprawdę przemyślany prezent od serca. Zyskujemy też nie tylko oszczędność czasu przed świętami, ale także pewność, że zamówienia dotrą na czas. Nic nie stoi na przeszkodzie, by te prezenty wcześniej zapakować, podpisać i schować do szafy, by czekały tam na swój czas.

Reklama

POLECAMY: Adwent. Czas oczekiwania

Świąteczne kulinaria

W kwestii wigilijnych przygotowań warto wziąć pod uwagę zarówno przygotowania posiłków jak i całej “otoczki”. Z pewnością w naszym wigilijnym menu znajdują posiłki, które można przygotować wcześniej i zawekować lub zamrozić. Nie ujmie to powagi uroczystości, a z pewnością zaoszczędzi trochę czasu później.

Można także pokusić się o kupienie gotowych lub zamówienie części specjałów u profesjonalnych kucharzy i cukierników – a to zdecydowanie warto zrobić z wyprzedzeniem. Prawdopodobnie koszt finansowy takiej alternatywy będzie wyższy – ale w zamian zyskujemy czas, który można poświęcić na przygotowanie duchowe oraz dla rodziny. Szalenie smutne będzie przedkładanie pieczenia kolejnego sernika nad czas dla bliskich.

Reklama

CZYTAJ: Jak nie zepsuć Adwentu? 7 wskazówek

Wigilijne dodatki

Jeśli chodzi o całą wigilijną otoczkę, tu także mamy pole do popisu, by przygotować pewne rzeczy wcześniej, bez nerwów – zdecydowanie nawet przed adwentem. Mogą to być przeróżne elementy. Wybór świątecznych stylizacji dla całej rodziny. Mycie okien dla Jezusa. Naszykowanie świątecznych kartek, które będą wysyłane za 2-3 tygodnie. Playlista z najpiękniejszymi polskimi kolędami, która umili śpiewanie przy świątecznym stole czy wydrukowanie na tę okazję śpiewników. Wyczyszczenie karty w aparacie, którym uwieczniać będziecie rodzinne spotkanie.

Ile rodzinnych tradycji, tyle pomysłów! Niech nadchodzący adwent nie będzie dla nikogo zaskoczeniem. Warto dać mu przestrzeń do pojawienia się w codziennym funkcjonowaniu. Będzie to możliwe również tym bardziej, im mniej zadań będzie nam go przesłaniać.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę