Nasze projekty
fot. Antonio Kljajić/Cathopic

Czy 1 listopada jest obowiązek uczestniczenia w mszy świętej?

Katolik, który nie uczestniczy w mszy świętej w święto nakazane popełnia grzech ciężki. Wyjaśniamy, czy w uroczystość Wszystkich Świętych jest obowiązek uczestniczenia w mszy.

Reklama

Listopad to szczególny czas, kiedy wspominamy tych, którzy odeszli. Odwiedzamy cmentarze. Warto jednak pamiętać o modlitwie za zmarłych, zwłaszcza poprzez uczestnictwo w mszy świętej w tych dniach.

Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, do których należą wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości.

Obowiązek uczestniczenia w mszy świętej katolicy mogą wypełnić w dzień świąteczny lub przed, czyli w wigilię uroczystości. „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).

Reklama

Święta nakazane to wszystkie niedziele w roku oraz:

1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

To oznacza, że w uroczystość Wszystkich Świętych nie wystarczy nawiedzić cmentarza, ale trzeba uczestniczyć w mszy świętej. Katolik, który nie uczestniczy w mszy świętej w święto nakazane popełnia grzech ciężki.

Reklama

Inaczej jest w Dzień Zaduszny, 2 listopada, który nie jest świętem nakazanym, ale i tego dnia warto nawiedzić kościół, aby pomodlić się w intencji zmarłych.

Warto pamiętać, że w uroczystość Wszystkich Świętych msze święte sprawowane są również na cmentarzach, a po nich odbywają się procesje z modlitwą za zmarłych.

kh/Stacja7

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę