fot. Antonio Kljajić/Cathopic

Czy w uroczystość Wszystkich Świętych jest obowiązek uczestniczenia w mszy świętej?

W listopadzie w sposób szczególny wyrażamy pamięć o zmarłych nawiedzając cmentarze, zwłaszcza w uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Czy w tych dniach jest również obowiązek uczestniczenia w mszy świętej? Wyjaśniamy.

Reklama

Katolicy mają obowiązek uczestniczenia w mszy świętej w święta nakazane, do których należą wszystkie niedziele w roku oraz kilka dodatkowych uroczystości.

Obowiązek uczestniczenia w mszy świętej katolicy mogą wypełnić w dzień świąteczny lub przed, czyli w wigilię uroczystości. „Nakazowi uczestniczenia we Mszy Świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego” (Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1248 § 1).

Święta nakazane to wszystkie niedziele w roku oraz:

Reklama
Reklama

1 stycznia – Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki
6 stycznia – Uroczystość Objawienia Pańskiego (Trzech Króli)
Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa (Boże Ciało)
15 sierpnia – Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
1 listopada – Uroczystość Wszystkich Świętych
25 grudnia – Uroczystość Narodzenia Pańskiego

To oznacza, że w uroczystość Wszystkich Świętych trzeba uczestniczyć w mszy świętej. Inaczej jest w Dzień Zaduszny, 2 listopada, który nie jest świętem nakazanym, ale i tego dnia warto nawiedzić kościół, aby pomodlić się w intencji zmarłych.

Warto pamiętać, że w uroczystość Wszystkich Świętych msze święte sprawowane są również na cmentarzach, a po nich odbywają się procesje z modlitwą za zmarłych.

Reklama
Reklama

kh/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę