Nasze projekty

Nowi rekruci w Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. Wkrótce złożą przysięgę

Jak co roku, 6 maja na Dziedzińcu św. Damazego w Pałacu Apostolskim w Watykanie odbędzie się uroczyste zaprzysiężenie nowych rekrutów Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej. W tym roku przysięgę złoży 34. rekrutów.

Zdjęcie ilustracyjne/ fot. vatican news/youtube.com

Uroczyste ślubowanie odbywa się tradycyjnie 6 maja, w rocznicę śmierci 147 gwardzistów, którzy oddali życie w obronie papieża podczas Sacco di Roma, kiedy to Rzym został najechany i rozgrabiony przez wojska Karola V.

Podczas ślubowania gwardziści prezentują się w „Gran Gala”, czyli w mundurze i zbroi, co w innych przypadkach ma miejsce tylko podczas papieskiego błogosławieństwa „Urbi et Orbi” w Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Oczekuje się, że w ceremonii zaprzysiężenia weźmie udział delegacja Konfederacji Szwajcarskiej pod przewodnictwem prezydent Violi Amherd i przewodniczącego Rady Narodowej Erica Nussbaumera, a także przewodniczącej Rady Stanu Evy Herzog. Według komunikatu prasowego z 17 kwietnia, w ceremonii weźmie również udział szef szwajcarskiej armii, brygadier Jacques Frédéric Rüdin, zastępca szefa sztabu sił zbrojnych, a także przewodniczący Konferencji Episkopatu Szwajcarii, biskup Felix Gmür z Bazylei.

Reklama

ZOBACZ>>> Jak postępować mądrze? Oto reguła

W armii mogą służyć wyłącznie katolicy szwajcarscy

Najstarsza armia na świecie została założona przez papieża Juliusza II 22 stycznia 1506 roku i jest odpowiedzialna za ochronę papieża i jego rezydencji. Komendantem jest pochodzący z regionu Lucerny pułkownik Christoph Graf. Gwardia Szwajcarska jest odpowiedzialna za kontrolowanie dostępu do Watykanu, Pałacu Apostolskiego, zapewnianie porządku i usług reprezentacyjnych podczas ceremonii papieskich i przyjęć państwowych oraz ochronę Kolegium Kardynalskiego podczas wakatu na Stolicy Apostolskiej. Dom św. Marty, w którym mieszka papież Franciszek, jest strzeżony częściowo przez gwardzistów, a częściowo przez Żandarmerię Watykańską.

Gwardia liczy 135 członków. Mogą do niej kandydować wyłącznie katolicy szwajcarscy w wieku 19-30 lat, którzy w swoim kraju muszą najpierw odbyć służbę wojskową. W Watykanie służą co najmniej 25 miesięcy.

Reklama

Korpus składa się z gwardzistów pochodzących ze wszystkich regionów językowych Szwajcarii. Najwięcej gwardzistów pochodzi z kantonu Fryburg (17), a następnie z kantonów Valais (16) i Sankt Gallen (13).

PRZECZYTAJ>>> Choć sam tego nie chciał, był absolutnym faworytem

Mundur gwardzistów składa się z 144 elementów!

Gwardia Szwajcarska jest najmniejszą armią świata. Dzięki niej, jak wyraził się kiedyś Jan Paweł II, Watykan jest najbardziej zmilitaryzowanym państwem świata, ponieważ prawie 20 proc. jego obywateli to żołnierze. Gwardia chroni papieży i Watykan od 1506 r. Dzięki niej kilka pontyfikatów nie zakończyło się przedwcześnie, także ten Klemensa VI z czasów Sacco di Roma. Nawet dzisiaj nie pełni wyłącznie funkcji reprezentacyjnych. Wyszkoleni gwardziści towarzyszą Ojcu Świętemu w spotkaniach i podróżach jako jego ochrona osobista.

Reklama

Będąc w Watykanie lub spacerując w jego pobliżu nie sposób nie dostrzec gwardzistów. W uroczystości i święta uwagę zwracają ich kolorowe, pasiaste stroje. Krąży legenda, że zaprojektował je sam Michał Anioł. To jednak nieprawda. Mundury zmieniały się wraz z kolejnymi pontyfikatami. Współczesne umundurowanie Gwardii Szwajcarskiej zostało zaprojektowane w 1914 roku i powstało na bazie rysunków Rafaela. Od tej pory już nie było modyfikowane. Mundur składa się ze 144 elementów i wraz z oporządzeniem waży 8 kg. Gwardziści posiadają też broń – codziennym uzbrojeniem jest miecz, rapier lub szabla, nocą również pistolet, a paradnym uzbrojeniem halabarda.

KAI, vaticannews, pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę