Nasze projekty

Uwiecznił ojca Pio na ponad 3. tys. zdjęć! „Jest w nich jakieś niezwykłe światło”

Ojciec Pio nie lubił być fotografowanym. Jeśli już się zgodził, zdjęcia musiały być wykonane bez użycia lampy błyskowej. "Mimo to w tych fotografiach jest jakieś niezwykłe światło" - mówi Elio Stelluto, który dorastał u boku ojca Pio.

Fot. Fair use/Wikipedia

W Filmotece Watykańskiej zaprezentowano serię niepublikowanych dotąd zdjęć świętego ojca Pio. Będzie je można obejrzeć m.in. na specjalnej wystawie zorganizowanej w San Giovanni Rotondo z okazji 25-lecia beatyfikacji, która odbyła się w tym miejscu związanym z życiem i posługą świętego kapucyna.

Autorem zdjęć jest Elio Stelluto, który dorastał u boku ojca Pio. Wspomina, że bardzo nie lubił on być fotografowanym. Święty miał jednak słabość do chłopca przychodzącego do kapucyńskiego klasztoru i pozwolił mu na uwiecznienie swego wizerunku pod warunkiem jednak, że nie będzie używał lampy błyskowej, która go denerwowała. Mimo to w tych fotografiach jest jakieś niezwykłe światło – mówi Stelluto. Jego archiwum liczy ponad 3 tys. zdjęć ojca Pio, które zostały zdygitalizowane.

ZOBACZ>>> Został uzdrowiony za wstawiennictwem o. Pio, dziś pomaga niepełnosprawnym. Niezwykła historia Paula Walsha

Reklama

„Nigdy nie zapomnę jego uśmiechu”

Moim pragnieniem było przekazanie tych zdjęć całemu katolickiemu światu i duchowym dzieciom ojca Pio. Spędziłem u jego boku wiele lat, był czułą osobą, której twarz często rozjaśniał uśmiech – wspomina fotograf świętego kapucyna. Pamiętam, jak byłem ministrantem i po Mszy św. podchodziliśmy, by ucałować jego ręce naznaczone stygmatami, to są niezapomniane chwile. Lekcje, które przechowuję w moim sercu to częste powtarzanie nam, abyśmy pamiętali o modlitwie, chodzili na Mszę w niedzielę i odmawiali systematycznie Różaniec. Niezawodną bronią ojca Pio był właśnie Różaniec. Ludziom, którzy prosili go o cuda ten święty zakonnik zalecał zawsze przede wszystkim modlitwę. Nigdy nie zapomnę jego uśmiechu i czułości z jaką nas traktował – dodał.

Wystawie fotograficznej towarzyszy publikacja 365 listów ojca Pio, które zostały przygotowane przez Saint Pio Foundation i przetłumaczone na pięć języków, by przybliżyć nowym pokoleniom życie i dziedzictwo świętego kapucyna.

Vatican News PL, KAI, pa/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę