Nasze projekty

Papież zachęca Polaków: pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha

"Bóg obdarował Wasz naród bogatą historią i kulturą, wielkimi Świętymi oraz piękną ziemią ojczystą. Dziękując za te dary, pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha" - mówił papież do Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

fot. vatican news/youtube.com (print screen)

Do pielęgnowania wewnętrznej wolności ducha zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej na placu św. Piotra w Watykanie. Bóg obdarował Wasz naród bogatą historią i kulturą, wielkimi Świętymi oraz piękną ziemią ojczystą – zaznaczył papież Franciszek.

Dziękując za te dary, pielęgnujcie wewnętrzną wolność ducha, która potrafi z umiarkowaniem korzystać z dóbr duchowych i materialnych, z kultury i sztuki, oraz rezygnować z tego, co niszczy życie i godność osoby ludzkiej. Z serca Wam błogosławię – dodał.

PRZECZYTAJ TEŻ>>> Ks. Michał Rapacz. “Niewygodny” kapłan, dla którego liczyła się tylko Prawda

Reklama

Papieską katechezę streściła po polsku s. Sebastiana Choroś SŁNSJ z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:

Dzisiejsza katecheza poświęcona jest cnocie męstwa, która pomaga nam wytrwać w trudnościach, pokonywać przeszkody i stale dążyć do dobra. Starożytni filozofowie greccy i teologowie chrześcijańscy dostrzegali w niej dwojaką tendencję – bierną i czynną. Pierwsza dotyczy naszego wnętrza i przebywających w nim, paraliżujących nas wrogów. Są nimi niepokój, strach czy poczucie winy. Wielu z nas poddaje się, zanim podejmie walkę. To właśnie cnota męstwa pomaga nam odnieść zwycięstwo. Druga tendencja, czynna, odnosi się do wrogów zewnętrznych – życiowych prób i trudności, które sprawiają, że nasza łódź jest miotana przez fale. Męstwo zaś czyni z nas odpornych, pozbawionych strachu żeglarzy. Pomaga walczyć ze złem na świecie, którego czasami zdajemy się nie dostrzegać – z wojnami, przemocą, uciskiem ubogich. Męstwo sprawia, że nie jesteśmy obojętni i sprzeciwiamy się temu, co złe.

W dzisiejszej audiencji udział pielgrzymi z parafii Matki Bożej Różańcowej w Lublinie; z parafii św. Pawła ze Zduńskiej Woli (diecezja włocławska);  z parafii św. Antoniego Padewskiego w Krzyżu Wielkopolskim (diecezja koszalińsko-kołobrzeska); z parafii Św. Rodziny w Małych Kozach(diecezja bielsko-żywiecka); parafii św. Brata Alberta z Makowa Mazowieckiego i grupa z parafii Miłosierdzia Bożego z Gostynina, (diec. płocka): Grupa międzyparafialna z Włocławka; delegacja Związku Zawodowego NSZZ „Solidarność” przy Kopalni Węgla Kamiennego Marcel z Radlina; Młodzież z VI Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kochanowskiego w Radomiu, wraz z duszpasterzami i opiekunami, a także pielgrzymi indywidualni z kraju i zagranicy. 

Reklama

KAI,pa/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę