Nasze projekty

Bp Ważny do księży: to na modlitwie zasadza się nasza przyjaźń z Bogiem, ale też ta wzajemna

"Zapraszam was do tego, żebyście ubogacali naszą wspólnotę diecezjalną waszą mądrością wynikającą z ran, których doświadczyliście, ale dzięki Bożej łasce wyszliście z nich zwycięsko" - mówił bp Artur Ważny w Domu Księży św. Józefa w Będzinie.

fot. Episkopat News/flickr.com

Nowo mianowany biskup diecezji sosnowieckiej celebrował mszę świętą z mieszkańcami Domu Księży św. Józefa w Będzinie. Są nimi głównie kapłani przebywający na emeryturze lub odbywający leczenie.

W kazaniu bp Ważny odwołał się do treści orędzia papieża Franciszka na I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych: Ojciec Święty mówi o takich trzech filarach na których powinniśmy budować to międzypokoleniowe przymierze. Pierwszym z tych filarów jest pamięć, która potrafi wydobyć ze swego skarbca trudne sytuacje, ale które dzięki Bożej łasce zostały przezwyciężone. Zapraszam was do tego, żebyście właśnie ubogacali naszą wspólnotę diecezjalną – także prezbiterium – właśnie waszą mądrością wynikającą z ran, których doświadczyliście, ale dzięki Bożej łasce wyszliście z nich zwycięsko.

ZOBACZ TEŻ: Diecezja po przejściach w końcu ma biskupa

Reklama

Drugim filarem przymierza między młodymi a starszymi – mówił biskup – są marzenia i Boże obietnice, których spełnienia się spodziewamy. O tych marzeniach też trzeba opowiadać! O tych nie niezrealizowanych, różnych planach, o tym, co w waszych sercach się rodzi dzięki Duchowi Świętemu, a co już w związku z wiekiem lub zdrowiem nie da się już zrobić. Wtedy młodzi, powodowani Duchem Świętym, może zechcą podjąć te wasze marzenia, wasze obietnice które Bóg złożył w wasze serca po to żeby je realizować. A najpiękniejsze obietnica jest tutaj w Ewangelii, kiedy Jezus mówi „odchodzę i przyjdę znów do was” – przypomniał bp Ważny.

Jako trzeci filar kaznodzieja wskazał modlitwę: To na modlitwie zasadza się nasza przyjaźń z Bogiem, ale też ta wzajemna. Dlatego bardzo was proszę o modlitwę za nasze prezbiterium, za lud eierny, a także za mnie, po to, żebyśmy mogli te duchową siłę przekazywać następnym – tym, których Bóg chce posyłać.

Po zakończonej Eucharystii bp Ważny krótko zapoznał się z pracownikami Domu Księży św. Józefa, którym podziękował za pełną oddania posługę i opiekę nad mieszkańcami domu.

Reklama

Nowy biskup poznaje diecezję

Wizyta w Domu Księży św. Józefa w Będzinie była dla bp. Artura Ważnego okazją do poznania kolejnej diecezjalnej wspólnoty i instytucji. W ostatnich dniach przyszły biskup sosnowiecki spotkał się już z pracownikami Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu, ze wspólnotą Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, z Siostrami Karmelitankami Dzieciątka Jezus w Sosnowcu oraz odwiedził jaworznicką Wspólnotę „Betlejem”. Odbył również spotkanie z prezydentem Sosnowca – Arkadiuszem Chęcińskim.

Kanoniczne przejęcie diecezji sosnowieckiej przez bp. Artura Ważnego jest zaplanowane na 8 maja w uroczystość św. Stanisława BM. Z kolei uroczysty ingres do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu nastąpi 22 czerwca.

SPRAWDŹ: Bp Ważny pokieruje diecezją sosnowiecką. Wiemy kiedy oficjalnie obejmie urząd

Reklama

KAI, kh/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę