Nasze projekty

Bp Ważny pokieruje diecezją sosnowiecką. Wiemy kiedy oficjalnie obejmie urząd

Prawne objęcie urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego odbędzie się w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu.

fot. Episkopat News/flickr.com

Decyzja papieża Franciszka o nominacji dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej bp. Artura Ważnego na urząd biskupa sosnowieckiego została ogłoszona 23 kwietnia przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce. 

Zgodnie z prawem kościelnym, nowo mianowanemu biskupowi przysługuje w powierzonej mu diecezji pełna władza do kierowania ludem Bożym dopiero od momentu przedstawienia do wiadomości diecezjalnego kolegium konsultorów pisma apostolskiego w obecności kanclerza kurii. Wtedy automatycznie wygaśnie urząd tymczasowo zarządzającego diecezją sosnowiecką administratora apostolskiego.

Prawne objęcie urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego będzie miało miejsce 8 maja, w uroczystość św. Stanisława BM, o godz. 16.00, w Bazylice Katedralnej w Sosnowcu. Od tego momentu imię bp. Artura będzie wspominane przez celebransów w Modlitwie Eucharystycznej ([…] z naszym Biskupem Arturem oraz całym duchowieństwem). Z kolei liturgiczne objęcie sosnowieckiej Katedry przez bp. Artura Ważnego, tzw. ingres, odbędzie się 22 czerwca.

Reklama

Decyzja papieża Franciszka o nominacji dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, bp. Artura Ważnego, na urząd biskupa sosnowieckiego została ogłoszona 23 kwietnia br. przez Nuncjaturę Apostolską w Polsce.

PRZECZYTAJ>>> Abp Wojda gratuluje nowemu biskupowi sosnowieckiemu. „Zapewniam o modlitwie”

Bp Ważny z wizytą w Sosnowcu

Bp Artur Ważny w czwartek odwiedził kurię w Sosnowcu. Była to pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych. W spotkaniu z nim wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in. kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych. 

Reklama

Kiedy dziennikarze mnie pytali o pierwsze myśli, gdy Nuncjusz Apostolski powiedział mi o Sosnowcu, to pierwsze skojarzenia miałem z ludźmi, z konkretnymi twarzami i osobami, a nie z tym, co było opisywane w ostatnim czasie w mediach. Są osoby w naszej diecezji, które znam, z którymi się przyjaźnię i które dają jak najlepsze świadectwo o Ludzie Bożym tutaj żyjącym – podkreślił bp Ważny.

KAI,pa/Stacja7

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę