Nasze projekty
fot. Jacob Bentzinger/Unsplash

Czy w piątek 3 maja można jeść mięso? I czy trzeba iść do kościoła?

W piątek 3 maja będziemy obchodzić nie tylko święto państwowe, ale również ważną uroczystość w Kościele. Wyjaśniamy, czy tego dnia obowiązuje post.

Reklama

W piątek 3 maja będziemy obchodzić nie tylko święto państwowe – Święto Narodowe Trzeciego Maja – ale również kościelne, czyli uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

To oznacza, że katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w każdy piątek, a dodatkowo w Środę Popielcową i Wielki Piątek – post ścisły.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech? I czy trzeba się z tego spowiadać?

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby, które ukończyły 14 rok życia, natomiast post wszystkich od 18 do 60 roku życia.

Są jednak pewne wyjątki:

Reklama
  • jeśli w piątek przypada uroczystość, to znosi ona obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych,
  • biskup diecezjalny może również udzielić na terytorium swojej diecezji dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

Czy 3 maja można jeść mięso?

W najbliższy piątek 3 maja Kościół obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. To oznacza, że wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych nie obowiązuje. Uroczystość znosi post i nie jest potrzebna żadna dyspensa.

Czy trzeba iść do kościoła?

Katolicy powinni uczestniczyć w mszy świętej w święta nakazane, inaczej popełniają grzech ciężki. Do świąt nakazanych należą wszystkie niedziele oraz kilka dodatkowych uroczystości. Nie należy do nich jednak przypadająca w piątek 3 maja uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę