Nasze projekty
fot. Langusta na palmie/YouTube.com

Jak przygotować się do Mszy świętej?

Jutro niedziela, a co za tym idzie, niedzielna Msza święta. Warto dobrze się do niej przygotować. W jaki sposób? O. Adam Szustak przedstawia 10 kroków, by pięknie przeżyć Eucharystię.

Reklama

Na każde spotkanie trzeba się w pewien sposób przygotować. Kiedy idziemy na rozmowę o pracę, przygotowujemy CV, próbujemy opowiedzieć o swoich kompetencjach, czytamy o firmie, w której chcemy się zatrudnić. Jeśli idziemy na spotkanie z przyjaciółmi, także szykujemy strój, czy planujemy w jakie miejsce się wybierzemy. Pomyśl, że Eucharystia jest spotkaniem z samym Bogiem i to twarzą w twarz. Jak się do niego przygotujesz?

O. Adam Szustak przedstawił 10 kroków, jak przygotować się do przeżywania największej, a zarazem najpiękniejszej tajemnicy wiary – Mszy świętej. Oto one:

1. Czyste serce

O. Adam Szustak zaznaczył, że Msza święta jest spotkaniem z Bogiem, dlatego należy do niego przystąpić z czystym sercem. Zatem, jeżeli popełniłeś grzech ciężki – wyspowiadaj się.

Reklama

Przyjdź do Pana Jezusa (o ile to jest możliwe w danym momencie), z sercem wolnym od jakiegokolwiek grzechu ciężkiego. I tak naprawdę najważniejszym przygotowaniem do Eucharystii jest spowiedź przed Eucharystią. (…) Jeżeli jakiś grzech zatrzymuje ci drogę do Pana Jezusa, to bardzo ważne by się wyspowiadać, a dzięki temu móc do Eucharystii przystąpić w pełni.

Dominikanin podkreśla, że ważnym jest, aby do spowiedzi przystąpić poza Eucharystią. To znaczy – wyspowiadać się przed Mszą świętą lub w inne dni, by móc od początku do końca w pełni świadomie, bez rozproszeń, uczestniczyć we Mszy świętej.

2. Eucharystia – centralny punkt niedzieli

Niedzielna Msza święta dla chrześcijanina powinna być centralnym punktem każdego tygodnia. Dlatego tak ważnym jest, by postanowić sobie, że w niedzielę o danej godzinie będę uczestniczyć we Mszy świętej, a wszystkie inne plany poukładać wokół tego. To Eucharystia jest najważniejszym punktem dnia.

Reklama

Jeżeli chcesz się dobrze przygotować do Eucharystii, spróbuj ją umiejscowić w swoim dniu. Niedzielna Eucharystia dla każdego chrześcijanina, dla każdego, kto kocha Pana Jezusa, powinna być najważniejszym wydarzeniem tygodnia. To nie jest żaden obowiązek, to nie jest coś do wypełnienia, bo takie są praktyki Kościelne.

4. Post Eucharystyczny

Coraz rzadziej pamiętamy, że przed Eucharystią ważny jest post eucharystyczny. Oznacza to, że godzinę przed przyjęciem Pana Jezusa, powinniśmy zachować wstrzemięźliwość od spożywania pokarmów mięsnych i napojów poza lekami i wodą.

Duchowo serce i ciało powinniśmy przygotować do czegoś takiego „łaknę”, „pragnę”, „potrzebuję”. Jestem pusty i potrzebuję, by Pan Bóg mnie wypełnił.

Reklama

5. Zapoznaj się z czytaniami

Aby pięknie przeżyć liturgię słowa podczas Mszy świętej, warto zapoznać się z czytaniami, psalmami i Ewangelią. Mogą pomóc w tym różnego rodzaju komentarze do niedzielnego Słowa Bożego. Wtedy łatwiej jest przyswoić i zrozumieć to, co Pan Bóg mówi do nas danego dnia.

Jak mówi Ojciec Adam: Coś nas może rozproszyć podczas liturgii słowa, a wtedy Słowo, które Pan Bóg do nas kieruje, może zwyczajnie umknąć. Nie pozwól na to!

6. Przyjdź wcześniej

Bardzo często zdarza nam się robić wszystko w biegu. Podobnie bywa także w niedzielę, kiedy szykujemy się na niedzielną Mszę świętą. Ojciec Adam podkreśla, że ważnym jest, aby nie wbiegać na Eucharystię, ale przyjść chwilkę wcześniej, by znaleźć czas sam na sam z Bogiem.

15 minut – to dobry czas, by na spokojnie przyjść do kościoła, zająć odpowiednie miejsce i pomodlić się w ciszy i skupieniu.

7. Oczyść się

Znak krzyża, zanurzenie w wodzie święconej ma symboliczne znaczenie. Pierwsze to po prostu obmycie. To jest związane z wcześniejszym rytem Mszy świętej, z rytem trydenckim, kiedy to kapłan przed Mszą świętą mył ręce, odmawiając modlitwę, aby Pan Bóg go oczyścił. I dokładnie ten sam gest wykonujemy wchodząc do Kościoła.

O. Adam zachęca, by znak zanurzenia w wodzie potraktować bardzo poważnie, by tuż przed wejściem do Kościoła wypowiedzieć krótką modlitwę: „Panie Jezu teraz w Twoje imię całe to moje życie obmyj, oczyść, wchodzę w Twoją świętą przestrzeń, chcę wejść do Królestwa Niebieskiego do Twojej świątyni, gdzie mieszkasz”.

8. Zajmij dobre miejsce w Kościele

Jeśli przyjdziemy do Kościoła 15 minut wcześniej, mamy okazję do tego, by zająć dobre miejsce. Co to dobre miejsce właściwie oznacza?

Jak podkreśla o. Adam – Eucharystia to nie tylko to, co słyszymy, ale także to, co widzimy. Msza święta składa się z wypowiadanych przez kapłana i wiernych słów, ale także z widzialnych znaków i gestów. Dlatego szukając dobrego miejsca w Kościele, znajdź takie, które daje ci przestrzeń do swobodnej modlitwy, gdzie czujesz się dobrze, ale przede wszystkim, gdzie jesteś na tyle blisko, że widzisz ołtarz.

9. Podziękuj

Jak podkreśla o. Adam – Eucharystia oznacza właściwie dziękczynienie. Dlatego przygotowując się do Mszy świętej pamiętaj, by najpierw podziękować Panu Bogu za to, że możesz tutaj być. Podziękuj za to, że żyjesz w kraju, w którym właściwie każdego dnia o każdej porze możesz uczestniczyć we Mszy świętej.

Podziękuj Panu Bogu za to, że Jezus chce ci dać całego siebie. Bądź za to wdzięczny.

10. Wycisz się

Nie da się ukryć, że Eucharystia ma wymiar wspólnotowy. Spotykamy się we Mszy świętej jako wspólnota Kościoła i wspólnie wychwalamy naszego Pana. Jednak przed Eucharystią pamiętaj o tym, by się wyciszyć, wyłączyć. Skup się na tym, co za chwilę ma się dokonać na ołtarzu.

W ciszy poczekaj na przyjście Pana Jezusa. Pamiętaj, że we Mszy świętej najważniejszy jest właśnie On.

kw, Langusta na palmie (YouTube.com)/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę