Nasze projekty
Reklama
fot. Pixabay

Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech? I czy trzeba się z tego spowiadać?

Kościół od początku przeżywa piątek, jako pamiątkę zbawczej męki i śmierci Jezusa na krzyżu. Tego dnia katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

Jak wynika z Kodeksu Prawa Kanonicznego, gdzie kanon 1251 stanowi: „Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”.

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje osoby, które ukończyły 14 rok życia, natomiast post wszystkich od 18 do 60 roku życia.

Jeśli w piątek przypada uroczystość, to znosi ona obowiązek wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Inaczej jest, gdy w piątek przypada święto – wówczas nadal obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Uroczystości mają wyższą rangę od świąt, ale tę samą co niedziele i są najważniejszymi obchodami liturgicznymi.

Reklama

Biskup diecezjalny może również udzielić na terytorium swojej diecezji dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. Zawsze biskupi zalecają wiernym korzystającym z dyspensy zadośćuczynienie przez wypełnienie uczynków miłości, modlitwę lub ofiarowanie jałmużny.

Dlaczego pościmy od mięsa?

Przez wiele stuleci mięso uchodziło za towar luksusowy, z którego potrawy przygotowywało się w czasie świątecznym. Inaczej niż dziś, gdy mięso nam spowszedniało. Mimo to nadal w piątki obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dlaczego? Post to jedna z form pokuty, a Kościół od początku przeżywa piątek, jako pamiątkę zbawczej męki i śmierci Jezusa na krzyżu.

Tak o dniach pokutnych pisze Kodeks Prawa Kanonicznego: “Wszyscy wierni, każdy na swój sposób, obowiązani są na podstawie prawa Bożego czynić pokutę. Żeby jednak wszyscy przez jakieś wspólne zachowanie pokuty złączyli się między sobą, zostają nakazane dni pokuty, w które wierni powinni: modlić się w sposób szczególny, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać post i wstrzemięźliwość, zgodnie z postanowieniami zamieszczonych poniżej kanonów”.

Reklama

W niektórych krajach nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w piątek, ale nigdy nie przestaje być dniem pokutnym. Jak wynika z kanonu 1253 Kodeksu Prawa Kanonicznego: “Konferencja Episkopatu może dokładniej określić sposób zachowania postu i wstrzemięźliwości, jak również w całości lub części zastąpić post i wstrzemięźliwość innymi formami pokuty, zwłaszcza uczynkami miłości i pobożności”.

Czy jedzenie mięsa w piątek to grzech?

Niezachowanie postu w piątek to zaniedbanie, które wiąże się z zaciągnięciem grzechu powszedniego – grzechy ciężkie określa Dekalog, a żadne zawarte w nim przykazanie nie mówi wprost o poście. Jednak co innego, gdy ktoś jednorazowo złamie post piątkowy, a co innego, gdy ktoś go lekceważy. Tak czy inaczej, należy się spowiadać z niezachowania piątkowego postu.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja