Nasze projekty
Fot. The Chosen/YouTube

Dalsze losy Apostołów. Andrzej – Apostoł Słowian

Jakie były dalsze losy Apostoła Andrzeja?

Reklama

Według św. Hieronima brat Szymona Piotra początkowo działał w Bitynii, Poncie i Kapadocji (dzisiejsza Turcja).

ZOBACZ>>> Ta, która spotkała Go pierwsza. Maria Magdalena w „The Chosen” i „Pasji”

Dotarł pierwszy na ziemie słowiańskie

„Nauki Dwunastu Apostołów” (dzieło z III wieku) podają, że wyświęcił biskupów w Nikomedii i Nicei, a w 38 roku założył biskupstwo w Bizancjum (później zwanym Konstantynopolem), mianując na biskupa Stachysa. Potem wyruszył na misję do Scytów, zamieszkujących północne oraz wschodnie wybrzeża Morza Czarnego poza granicami cesarstwa. Przez kilka lat głosił Dobrą Nowinę w okolicach Donu i Dniepru, a więc na terenach obecnej Ukrainy, co oznacza, że był pierwszy Apostołem, który dotarł do ówczesnych ziem Słowian.

Reklama

Według tradycji prawosławnej Andrzej miał nawet założyć Kijów, co oczywiście trudno traktować poważnie. Na początku lat 50-tych przeniósł się na południe do Armenii, Tracji i Epiru, a następnie udał się na zachód przez Azję Mniejszą, osiadając ostatecznie w Patras. Stamtąd odbywał podróże do innych rejonów Achai (np. Koryntu, Filippi, Sparty i Megary).

ZOBACZ>>> Dalsze losy bohaterów „The Chosen”. Szymon Piotr

Kilka razy uszedł z życiem!

Według apokryficznych „Dziejów Andrzeja” (z III w.) uwolnił spod władzy demonów młodego rzymskiego żołnierza o imieniu Warianus. Przebywał akurat w Filippi, gdy wybuchły prześladowania chrześcijan zarządzone przez Nerona. Andrzej został rzucony na pożarcie lwom, ale ocalał, bo nie zaatakowały go. Potem kilka razy ledwo uszedł z życiem.

Reklama

W Patras uzdrowił żonę gubernatora, która nawróciła się na chrześcijaństwo razem z bratem Stratoklesem. Gubernator Agetes uznał nawrócenie żony i szwagra za zdradę. Wezwał Andrzeja, aby złożył ofiarę bóstwom, Apostoł jednak pozostał nieugięty. Zawleczono go więc nad brzeg zatoki i przywiązano do krzyża o nazwie crux decussata w kształcie litery X.

Umierał przez trzy dni

Według tradycji Kościołów wschodnich umierał przez trzy dni. Pod krzyżem gromadziły się tłumy, a Andrzej mimo cierpień nadal głosił nauki o Bogu, powodując nawrócenie jeszcze ponad 2 tysięcy osób. Agetes pod wpływem opinii publicznej chciał go odciąć, ale 30 listopada 69 roku, wyczerpany starzec zmarł.


Teksty autorstwa Romana Zająca o dalszych losach Apostołów (po Zmartwychwstaniu) będą publikowane przez kolejne wtorki, czwartki i niedziele na Stacji7. Zapraszamy!

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę