Nasze projekty

Jedna z najstarszych książek na świecie trafiła na sprzedaż. Zawiera Księgę Jonasza i list św. Piotra

Na aukcję w Londynie trafił pochodzący z Egiptu starożytny kodeks z Księgą Jonasza i Pierwszym Listem św. Piotra. Szacuje się, że jego cena osiągnie powyżej 2,6 mln dolarów.

fot. Boudewijn Huysmans/Unsplash

Manuskrypt znany pod nazwą Crosby’ego-Schøyena pochodzi z III/IV wieku i zawiera kompletną Księgę Jonasza ze Starego Testamentu oraz Pierwszy List św. Piotra z Nowego Testamentu. Jest uznawany za jedną z najstarszych książek na świecie. Na aukcję zostanie wystawiony 11 czerwca przez dom aukcyjny Christie.

Szacuje się, że zostanie sprzedany za kwotę między 2,6 do 3,8 mln dolarów.

Kodeks powstał prawdopodobnie między 250 a 350 rokiem i czytano go podczas chrześcijańskich liturgii. Książka w języku koptyjskim powstawała w jednym z klasztorów w Górnym Egipcie przez 40 lat i – według ustaleń ekspertów – wszystkie 104 strony zapisał jeden skryba.

Reklama

Ekspert londyńskiego domu aukcyjnego powiedział w rozmowie z CNN, że „to jeden z najwcześniejszych przykładów książki w takiej formie, w jakiej ją znamy” – cytuje Polsat News.

To część zbioru papirusów Bodmera odkrytych w 1952 roku w Egipcie, spośród których 22 zwoje zawierają fragmenty Starego i Nowego Testamentu.
 
polsatnews.pl, kh/Stacja7

Reklama

Reklama
Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę