"Modlimy się, by ta sama prawda i wolność, która leży u podstaw Konstytucji 3 Maja, kierowała nami dziś, rządzonymi i rządzącymi, a Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności" - mówił kard. Kazimierz Nycz w archikatedrze warszawskiej.
Metropolita warszawski w archikatedrze św. Jana odprawił Mszę w uroczystość NMP Królowej Polski, z udziałem Prezydenta RP, władz państwowych, samorządowych, wojskowych.
Ze śpiewem pieśni „Z dawna Polski Tyś Królową” do ołtarza archikatedry podeszła liturgiczna procesja, na której końcu szli biskup polowy Wiesław Lechowicz, nuncjusz apostolski abp Antonio Guido Filipazzi i metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Następnie przed prezbiterium stanął wojskowy poczet sztandarowy i wierni licznie wypełniający katedrę odśpiewali hymn Polski.
POSŁUCHAJ>>> „Z dawna Polski Tyś Królową…”. Wyjątkowa dla Polaków pieśń maryjna
Drodzy bracia i siostry, w uroczystość NMP Królowej Polski, w święto Narodowej Konstytucji 3 Maja, gromadzimy się jak twórcy tej Konstytucji w naszej archikatedrze, by podziękować za ten dokument, ale przede wszystkim, by modlić się w intencji naszej ojczyzny – mówił na początku liturgii kard. Nycz, witając zebranych, na czele z prezydentem Andrzejem Dudą z małżonką, przedstawicielem rządu – wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, przedstawicielami władz rządowych, samorządowych, Wojska Polskiego, służb mundurowych, biskupów, prezbiterów, wychowawców i kleryków z tarnowskiego seminarium duchownego.
W kazaniu, przywołując słowa dzisiejszej Ewangelii ze sceny pod krzyżem, gdzie Jezus powiedział do Maryi, wskazując na Jana „oto syn twój” i do umiłowanego ucznia „oto matka twoja”, kard. Nycz wskazał, że od samego początku Kościół uważa te słowa za testament Chrystusa wypowiedziany przed śmiercią: „Kościół uważa, że otrzymał matkę w osobie Maryi”.
Przeczytaj również
Kościół w Polsce także dostrzega szczególną rolę i miejsce Maryi w swoim życiu, nazywając ją Królową Polski – mówił warszawski metropolita, podkreślając, że tę królewską władzę rozumie się ewangelicznie – jako służbę: „ona jest służebnicą Pana, Kościoła, każdego z nas w Kościele”.
„Konstytucja powinna mieć odniesienie do Boga”
Omawiając sięgające średniowiecza dzieje utrwalania się uroczystości NMP Królowej Polski podkreślił zwłaszcza śluby lwowskie oraz podjęcie ich 300 lat później przez Prymasa Tysiąclecia więzionego wówczas w Komańczy, odnowione później na Jasnej Górze.
Przywołując ustanowienie Konstytucji 3 Maja przypomniał, że „przez wiele lat nie było możliwości obchodzenia uroczystości tej Konstytucji. Kiedy wróciliśmy do normalności, dzień dzisiejszy stał się także ustawowo świętem państwowym, będącym jednocześnie świętem kościelnym”. Twórcy tej Konstytucji z królem na czele dali wyraz przeświadczeniu, że Konstytucja powinna mieć odniesienie do Boga, powinna odzwierciedlać odwieczną sprawiedliwość, której gwarantem jest Bóg wszechmogący – mówił kard. Nycz. Dlatego po jej ustanowieniu udali się do katedry, by dziękować Bogu. I odśpiewano ambrozjańskie Te Deum, gdzie padają słowa ‚naucz nas być wolnymi’ – dodał kaznodzieja.
„Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności”
Przywołał także przemówienie Jana Pawła II wygłoszone podczas jego pielgrzymki do Polski w 1991 roku, w 200. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Papież wskazywał na dojrzałość zawartych w niej prawd i mądrość narodu, odczuwającego zagrożenie nie tylko z zewnątrz, ale i z jego własnych zaniedbań i nadużyć wolności.
PRZECZYTAJ>>> Dziękujemy Ci Boże, że jesteśmy Polakami
Podkreślał profetyczność i opatrznościowość tego dokumentu. Byliśmy wtedy zupełnie na początku odzyskanej wolności i także nie było nam wtedy łatwo – komentowałą kardynał. Co wskazał nam wówczas Jan Paweł II jako drogę uczenia się prawdziwej wolności? Katechezę X przykazań – przypomniał kaznodzieja, podkreślając profetyczność i aktualność tych katechez.
Aktualne są także słowa modlitwy „Panie naucz nas być wolnymi” – zaznaczył kard. Nycz, dodając, że wolność trzeba stale zdobywać i odpowiedzialnie tworzyć. Modlimy się, by ta sama prawda i wolność, która leży u podstaw Konstytucji 3 Maja, kierowała nami dziś, rządzonymi i rządzącymi, a Maryja Królowa Polski niech nas uczy służebności, której od niej doświadcza Syn, Kościół i my. Niech nas uczy Maryja, nasza Królowa i Matka Kościoła – zakończył.
KAI,pa/Stacja7