Gdzie na majówkę? Podpowiadamy miejsca, które warto odwiedzić!
Od morza aż po Tatry - Polska jest pełna wyjątkowych miejsc! Sprawdź, które z nich warto odwiedzić w zbliżającą się majówkę i zadbać nie tylko o odpoczynek ciała ale i ducha.
Zakopane, Tatry i Podhale
Zakopane i Podhale to dla wielu oczywisty kierunek majówkowego odpoczynku. I słusznie! Górskie wędrówki to nie tylko wspaniała przygoda, odpoczynek i oderwanie się od zgiełku codzienności, ale także… wyjątkowa uczta historyczna i duchowa.
Przy górskich szlakach znajdziemy wiele ciekawych miejsc, w których warto się zatrzymać i poznać ich historię. Także w samym Zakopanem znajdziemy wiele urokliwych miejsc – jednym z nich są kaplice i kapliczki, będące nieodłącznym elementem polskiego, tatrzańskiego krajobrazu. To tam od dawien dawna społeczność górali powierzała swoje losy i dziękowała za otrzymane łaski. W czasie wędrówki warto zwrócić na nie uwagę i wstąpić choćby na chwilę modlitwy.
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, Kapliczka Zbójnicka w Dolinie Kościeliskiej, Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce, Kaplica św. Krzyża na Kalatówkach, Kaplica Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej – to tylko niektóre z przykładów, które zdecydowanie warto odwiedzić!
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Odwiedź te tatrzańskie kaplice, które skrywają historię górali
Dla miłośników Podhala podpowiadamy niezwykły zabytek, który powinien znaleźć się na liście wszystkich odwiedzających. To kościół św. Michała Archanioła w Dębnie, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 roku.
Przeczytaj również
Sama budowla jest niezwykła – została zbudowana w konstrukcji zrębowej, co oznacza, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Architektura kościoła w głównym zrębie przetrwała od stuleci w niezmienionym kształcie. Wielu jest także zaskoczonych faktem, że kościół ten od wielu wieków nie uległ pożarom.
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie. Wyjątkowe miejsce na Podhalu
Pieniny
Jeśli planujecie majówkę w bardziej kameralnym klimacie idealne mogą okazać się Pieniny! Niezwykłe widoki na Tatry, piękne szlaki i niezwykłe zabudowania pienińskich miejscowości z pewnością sprzyjają odpoczynkowi i wielu spacerom.
A górskich szlaków i tras spacerowych w Pieninach jest pod dostatkiem! Szczególnie polecamy trasę z Krościenka na Przełęcz Sosnów. Idąc zielonym szlakiem i zatrzymując się przy Ociemnym Potoku zauważymy małą, białą kapliczkę, na której znajduje się napis: „Na chwałę Bogu, pomyślność ludu, opamiętanie wrogów”.
Kapliczka jest związana z historią świętej Kingi – warto ją poznać!
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Kapliczka św. Kingi. Urokliwe miejsce w Pieninach
Bieszczady
Falujące od wiatru połoniny to zdecydowanie symbol Bieszczad! Ale Bieszczady to nie tylko górskie szlaki – znajdziemy tam wiele niezwykłych miejsc i zabytków, które zdecydowanie warto odwiedzić. W Ustrzykach Dolnych, znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej – to niezwykłe miejsce, w którym znajduje się m.in. wyjątkowa ikona Matki Bożej. Czy można wyobrazić sobie lepsze rozpoczęcie maja? Zdecydowanie polecamy to miejsce – by zatrzymać się w nim na chwilę modlitwy i poznać jego historię!
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Bieszczadzka Matka Boża. Poznaj historię wyjątkowej ikony!
Sudety
Pozostańmy jeszcze chwilę w górskim klimacie i skierujmy się na południowy-zachód Polski. Sudety to świetna opcja wypoczynkowa dla tych, którzy szukają odmiany czy alternatywy dla Tatr, Pienin czy Bieszczad. Najwyższym szczytem Sudetów jest Śnieżka (1603 m n.p.m). Na szczycie znajduje się… Kaplica św. Wawrzyńca, która jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce i czynnym obiektem sakralnym.
Kaplica zbudowana jest na planie koła o średnicy około 7 metrów i wysokości 14 metrów z dostawianym kwadratowym przedsionkiem. Sklepienie we wnętrzu kaplicy pokryte jest malowidłami z lat osiemdziesiątych XIX wieku. Wyposażenie kaplicy jest bardzo skromne, zawiera tylko ołtarz oraz figury Matki Bożej, św. Wawrzyńca i św. Wojciecha. W przedsionku na murze znajdują się tablice pamiątkowe oraz epitafium z 1828 roku Jana Pieniążka-Odrowąża. Jeśli jeszcze nie byliście w Sudetach – koniecznie odwiedźcie to miejsce!
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Wyjątkowe miejsce modlitwy ludzi gór
Mazowsze
Dla miłośników zwiedzania Mazowsze z pewnością spełni oczekiwania. Choć zabytków, tras spacerowych jest mnóstwo, my, polecamy szczególnie kilka miejsc. Pierwszym z nich jest miasto Góra Kalwaria. Miasto to położone w powiecie piaseczyńskim powstało z zupełnie innych przyczyn, niż każde inne miasto w Polsce.
Góra Kalwaria to wyjątek chyba w skali Europy – założone w XVII wieku jako replika Jerozolimy. Choć istniało już wtedy w Polsce kilka kalwarii, choćby ta najbardziej znana – Kalwaria Zebrzydowska – które były odtworzeniem na jakimś terenie planu Jerozolimy, to ta założona pod Warszawą była unikatem.
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Niesamowita historia miasta z Kalwarią w nazwie
Na uwagę zasługuje także wyjątkowe miasto – Niepokalanów. Kaplica Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie powstała jako jedna z 12 Kaplic Pokoju – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” na całym świecie. Wspólnie stworzą one Światowe Centrum Modlitw o Pokój. To była „przypadkowa” realizacja marzenia o. Maksymiliana Kolbe! Idea utworzenia w Bazylice w Niepokalanowie, kaplicy, w której trwałaby wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu była od wielu lat pragnieniem, ale też wielką potrzebą duchową oo. Franciszkanów, lokalnej wspólnoty parafialnej i pielgrzymów, licznie odwiedzających to szczególne miejsce. To pragnienie urzeczywistniło się dopiero w 2017 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Takiej kaplicy chciał sam o. Maksymilian Kolbe! Wyjątkowe miejsce w Niepokalanowie
Podlasie
Kto był na Podlasiu, ten wraca tam regularnie, a kto nie był… koniecznie musi to nadrobić! Zdecydowanie warto odwiedzić tam Piotrawin – miasto, które nawiedzają liczne pielgrzymki. Warto to miejsce zobaczyć również ze względu na malownicze nadwiślańskie położenie. Niedaleko stąd do Kazimierza Dolnego i Nałęczowa.
Nieopodal Kraśnika, w Urzędowie przed kilkuset laty osiedli kanonicy regularni, którzy m.in. szerzyli kult św. Otylii. Na skraju lasu, przy kapliczce jej poświęconej bije niezwykłe źródełko, a właściwie kilka źródlanych strumieni. Odwiedzający to miejsce wierzą, że woda ma cudowne właściwości, szczególnie polecana jest w chorobach oczu i gardła oraz przy bólu głowy. Z miejscem tym wiążą się też rozmaite legendy, niektóre mówią nawet o objawieniach św. Otylii.
Pomorze i Warmia
Czy są tu miłośnicy morza i pięknych jezior? Z pewnością miejsca te będą cieszyć się dużą popularnością w majówkę. Bo kto nie skusi się na wiosenną aurę pachnącą kwitnącymi kwiatami z szumem wody w tle? To relaksujące połączenie powinno być definicją odpoczynku!
Odwiedzając Warmię, nie można pominąć wyjątkowej miejscowości jaką jest Gietrzwałd. Znajdziemy tam cały kompleks związany z objawieniami Matki Bożej – jedynymi uznanymi przez Kościół w Polsce. Zdecydowanie nie może nas tam zabraknąć w maju! Oprócz kościoła znajduje się tam źródełko – pielgrzymi od lat czerpią z niego wodę, która przynosiła ulgę cierpiącym i liczne uzdrowienia.
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Jedyne w Polsce miejsce objawień maryjnych uznane przez Kościół. Wszystko o Gietrzwałdzie
Kilkanaście kilometrów od Kętrzyna znajduje się perełka barokowej architektury – Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Świętej Lipce. Początki kultu sięgają XIV wieku, kiedy skazany więzień umieścił na lipie figurę Matki Bożej. Po modlitwie za jej wstawiennictwem został ułaskawiony. W XV wieku wybudowano tu kapliczkę, a w XVII wieku kościół.
Niedaleko Lidzbarka Warmińskiego znajduje się sanktuarium Matki Pokoju w Stoczku Klasztornym. To w tym miejscu w klasztorze był więziony kard. Stefan Wyszyński. Do Stoczka został przywieziony w październiku 1953 roku. Wydzielono dla niego część pomieszczeń z nieużywanego klasztoru. Komunikacja na zewnątrz budynku odbywała się przez część korytarza parteru, z którego prowadziło wyjście do ogrodu. Ogród był otoczony wysokim murem z drutem kolczastym, w nocy oświetlony był latarniami. Obiekt był cały czas chroniony przez kilkudziecięciu funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. To właśnie w stoczku 8 grudnia 1953 kardynał Stefan Wyszyński napisał „Akt osobistego oddania się Matce Najświętszej”. Dzisiaj na miejscu można zobaczyć muzeum poświęcone prymasowi Wyszyńskiemu i wejść do miejsc, gdzie żył przyszły błogosławiony.
CZYTAJ WIĘCEJ>>> Sanktuaria na Warmii i Mazurach, tam nabierzesz duchowych sił
Niezależnie od tego, czy skierujemy się na południe, północ, zachód czy wschód Polski, niezwykłych miejsc do odwiedzenia w czasie majówki nie brakuje! Więcej niezwykłych miejsc znajdziesz w naszym EBOOKU – mamy nadzieję, że przyniesie wiele inspiracji, a majówka będzie niezapomnianym czasem odpoczynku!