Nasze projekty
Fot. parafia.karpacz.pl

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Wyjątkowe miejsce modlitwy ludzi gór

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce jest najwyżej położonym zabytkiem sztuki barokowej w Polsce i czynnym obiektem sakralnym. To właśnie tam co roku w liturgiczne wspomnienie św. Wawrzyńca, 10 sierpnia, odbywa się uroczysta Msza święta na wysokości 1602 m n.p.m.

Reklama

Kaplica, która służy turystom

Decyzję o budowie kaplicy na Śnieżce podjął hrabia Krzysztof Schaffgotsch właściciel Cieplic i zamku Chojnik. Prace rozpoczęto w 1655 r. pod nadzorem Bartłomieja Nantwiga z Gryfowa Śląskiego. Poświęcenia kaplicy pod wezwaniem św. Wawrzyńca dokonał 10 sierpnia 1681 r. opat Bernard Rosa z Krzeszowa. Nabożeństwa odprawiano w niej regularnie aż do kasaty klasztoru cystersów w Cieplicach w roku 1810.

Po kasacie zakonu, kaplica zagrożona była zniszczeniem. By tego uniknąć, przemieniono ją na miejsce noclegu dla wędrowców. Ponownego odremontowania i przywrócenia kaplicy funkcji sakralnych podjął się Friedrich Sommer właściciel schroniska na Śnieżce. Powtórnego poświęcenia kaplicy dokonał w roku 1850 kardynał Henryk Forster z Wrocławia. Powrócono też do regularnego odprawiania w niej nabożeństw.

ZOBACZ: Modlitwa i góry. Lekcja od Pier Giorgio Frassatiego

Reklama
Fot. parafia.karpacz.pl

Szczególny dzień dla ludzi gór

W roku 1981 z okazji 300–lecia kaplicy na szczycie Śnieżki, ówczesny członek Zarządu Koła Przewodników Sudeckich Jerzy Pokój przedstawił wniosek o ustanowieniu w dniu 10 sierpnia (dzień odpustu ku czci św. Wawrzyńca) święta przewodników sudeckich. Wniosek został zaakceptowany przez Zarząd i prezesa Leszka Krzeptowskiego. 

Z upływem lat z odpustem tym i świętem zaczęli utożsamiać się także ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariusze Straży Granicznej, służby Karkonoskiego Parku Narodowego. Dzień odpustu stał się w ten sposób wspólnym świętem ludzi gór.

Wnętrze Kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce | Fot. Wikipedia

Matka Boża, św. Wawrzyniec i św. Wojciech

Kaplica zbudowana jest na planie koła o średnicy około 7 metrów i wysokości 14 metrów z dostawianym kwadratowym przedsionkiem. Sklepienie we wnętrzu kaplicy pokryte jest malowidłami z lat osiemdziesiątych XIX wieku.

Reklama

Wyposażenie kaplicy jest bardzo skromne, zawiera tylko ołtarz oraz figury Matki Bożej, św. Wawrzyńca i św. Wojciecha. W przedsionku na murze znajdują się tablice pamiątkowe oraz epitafium z 1828 roku Jana Pieniążka-Odrowąża.

CZYTAJ: Łzy św. Wawrzyńca. Dlaczego nazwano tak spadające gwiazdy?

Msza św. w Kaplicy św. Wawrzyńca na Śnieżce | Fot. parafia.karpacz.pl

Pół tysiąca wiernych na wspólnej modlitwie

Kapliczka Św. Wawrzyńca na Śnieżce należy do Parafii Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Karpaczu. Msza Święta, która tradycyjne odprawiana jest 10 sierpnia o godz. 12.00 gromadzi na Śnieżce wokół kaplicy prawie pół tysiąca wiernych, wśród których najliczniejszą grupę stanowią Polacy i Czesi. Odprawiana jest w trzech językach: polskim, czeskim i niemieckim. Uroczystości kończą się w Kotle Łomniczki, modlitwą przy symbolicznym cmentarzu „Ofiarom gór”.

Reklama

Na Wielki Jubileusz Chrześcijaństwa roku 2000 kaplicę poddano gruntownemu remontowi. Wykonano m.in. nową posadzkę i ołtarz z granitu, który w roku 2001 konsekrował ks. biskup Tadeusz Rybak pierwszy biskup legnicki.

parafia.karpacz.pl,wikipedia,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę