Nasze projekty
fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Te słowa wypełniły się w życiu rodziny Ulmów

Jaki fragment Ulmowie zaznaczyli w Piśmie Świętym?

Reklama

Nie bez powodu błogosławioną Rodzinę Ulmów nazywa się „Samarytanami z Markowej”. Ich postawa pokazuje, jak bardzo wcielali w życie słowa Ewangelii.

Jaki fragment zaznaczyli w Biblii?

Pismo Święte należące do rodziny Ulmów jest świadkiem ich duchowego życia. I obecnie znajduje się w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Biblia jest otwarta na stronie z przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie (Łk 10, 30-37), którą podkreślono czerwonym kolorem, natomiast obok widnieje zapisane ołówkiem słowo „TAK”. Przypomnijmy, jak brzmi ten fragment:

„Jezus, nawiązując do tego, rzekł: «Pewien człowiek schodził z Jeruzalem do Jerycha i wpadł w ręce zbójców. Ci nie tylko go obdarli, lecz jeszcze rany mu zadali i zostawiwszy na pół umarłego, odeszli. Przypadkiem przechodził tą drogą pewien kapłan; zobaczył go i minął. Tak samo lewita, gdy przyszedł na to miejsce i zobaczył go, minął. Pewien zaś Samarytanin, wędrując, przyszedł również na to miejsce. Gdy go zobaczył, wzruszył się głęboko: podszedł do niego i opatrzył mu rany, zalewając je oliwą i winem; potem wsadził go na swoje bydlę, zawiózł do gospody i pielęgnował go. Następnego zaś dnia wyjął dwa denary, dał gospodarzowi i rzekł: „Miej o nim staranie, a jeśli co więcej wydasz, ja oddam tobie, gdy będę wracał”. Kto z tych trzech okazał się według ciebie bliźnim tego, który wpadł w ręce zbójców?». On odpowiedział: «Ten, który mu okazał miłosierdzie». Jezus mu rzekł: «Idź, i ty czyń podobnie!»”.

Reklama

Te słowa wypełnił się w ich życiu

Jest jeszcze inny fragment, tym razem pochodzący z Ewangelii św. Jana, idealnie oddający postawę rodziny Ulmów, która za pomoc Żydom w czasie II wojny światowej zapłaciła życiem. A brzmi następująco:

„Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich”.

To słowa, które bardzo często przypominano w kontekście historii rodziny Ulmów, zwłaszcza przed ich wrześniową beatyfikacją.

Reklama

I wreszcie te słowa usłyszeliśmy podczas czytanej wczoraj w kościołach Ewangelii.

Peregrynacja relikwii

Po beatyfikacji rozpoczęła się peregrynacja relikwii błogosławionej Rodziny Ulmów w polskich diecezjach. Od soboty relikwie nawiedzają parafie archidiecezji warszawskiej, a następnie trafią do diecezji warszawsko-praskiej.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę