Nasze projekty
Fot. Wikipedia

Dalsze losy Apostołów. Maciej – ten, który zastąpił Judasza

Co wiemy o losie Apostoła Macieja po Zmartwychwstaniu Jezusa? Gdzie i jak głosił wiarę? W jakich okolicznościach zmarł?

Reklama

Jeśli chodzi o Apostoła, który zastąpił Judasza, w Nowym Testamencie nie ma o nim dalszych informacji, a te z pism pozakanonicznych nie są zbyt pewne. Co możemy się z nich dowiedzieć?

CZYTAJ>>> Św. Maciej – Apostoł na zastępstwo

Apostoł, który przywracał wzrok

Klemens Aleksandryjski przypisywał mu kładzenie nacisku na ascezę i umartwianie ciała, co ponoć stanowiło jego idée fixe (Stromata, III, 4). Według tradycji greckiej Maciej krzewił wiarę w Kapadocji, na wybrzeżach Morza Kaspijskiego i w Macedonii.

Reklama

Tam zmuszono go, aby wypił truciznę, która powodowała utratę wzroku, ale on nie tylko nie oślepł, ale jeszcze przywrócił wzrok tym, którzy wypili truciznę przed nim.

ZOBACZ TAKŻE>>> Dalsze losy Apostołów. „Niewierny” i aktywny św. Tomasz

Uratowany przez Andrzeja

Nauczał też w Etiopii. Zachowane w języku koptyjskim apokryficzne „Dzieje Andrzeja i Macieja” opisują jego działalność w „mieście kanibali” niedaleko portu morskiego Hyssus u ujścia rzeki Fasis. Ponoć cudem uniknął pożarcia przez ludożerców, uratowany przez Andrzeja.

Reklama

Potem działał w Kolchidzie (na terenie dzisiejszej Gruzji) i tam został ostatecznie ukrzyżowany. Według legendy pochowano go w ruinach rzymskiej twierdzy w Gonio (Apsaros) we współczesnym gruzińskim regionie Adżaria.

CZYTAJ TAKŻE>>> Dalsze losy Apostołów. Andrzej – Apostoł Słowian

Oskarżony o bluźnierstwo?

Alternatywna tradycja głosi, że Maciej zginął w Jerozolimie. Stanął przed arcykapłanem Ananiaszem oskarżony o bluźnierstwo. Ponieważ publicznie potwierdził niezłomną wiarę w zmartwychwstanie Chrystusa, arcykapłan kazał go ukamienować. Zanim umarł, rzymski żołnierz, uciął mu głowę toporem.

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę