Nasze projekty
Fot. The Chosen/ YouTube

Dalsze losy Apostołów. „Niewierny” i aktywny św. Tomasz

Przylgnęło do niego krzywdzące określenie "Niewierny", tymczasem Tomasz był jednym z najbardziej aktywnych Apostołów. Jakie były jego losy po Zmartwychwstaniu Chrystusa?

Reklama

Według Euzebiusza natychmiast po Pięćdziesiątnicy, rozpoczął bardzo ożywioną działalność ewangelizacyjną na północ od Palestyny, na terenach dzisiejszej wschodniej Turcji. Głosił Dobrą Nowinę w Edessie, Osroene oraz sąsiednim królestwie Armenii.

CZYTAJ TAKŻE>>> Dalsze losy bohaterów „The Chosen”. Szymon Piotr

Mało satysfakcjonujący los

Apokryficzne Dzieje Tomasza podają, że podczas pobytu w Jerozolimie Tomasz wraz z Apostołami rozdzielili między siebie zamieszkałe rejony Ziemi, tak, aby każdy podążył do innego kraju.

Reklama

Podczas ciągnięcia losów Tomaszowi przypadły w udziale Indie, co początkowo nie spotkało się z jego entuzjazmem. W nocnej wizji ukazał mu się Chrystus i powiedział, aby nie lękał się. Opatrzność sprawiła, że Tomasz dostał się do niewoli w królestwie Partów, a potem został sprzedany wysłannikowi indo-partyjskiego króla Gondofara. Musiał towarzyszyć kupcowi Abbanesowi do jego rodzinnego miasta w północno-zachodnich Indiach. Tam znalazł się na dworze królewskim, gdzie Abbanes przedstawił go jako cieślę-architekta, z sugestią, że Tomasz mógłby wybudować nowy pałac królewski, w stylu „zachodnim”. Król Gondofar wyraził zgodę i przeznaczył na to odpowiednie środki.

Tomasz jednak, zamiast zabrać się do roboty, zaczął głosić Dobrą Nowinę, a pieniądze przeznaczone na budowę pałacu spożytkował na dzieła miłosierdzia, rozdając je ubogim. Gdy król zapytał go w końcu, gdzie jest obiecany pałac, Tomasz miał odpowiedzieć, że budował pałac w Niebie poprzez dobre uczynki. Jak się łatwo domyślić nie znalazło to uznania u władcy i Apostoł trafił do więzienia, ale wkrótce na skutek jego nauk i cudów (między innymi wskrzesił królewskiego brata) Gondofar wraz z całą rodziną, nawrócił się oraz pozwolił Tomaszowi na dalszą działalność misyjną w Indiach.

CZYTAJ TAKŻE>>> Dalsze losy Apostołów. Andrzej – Apostoł Słowian

Reklama

dalsza część tekstu pod filmem

Udzielił chrztu wielu Hindusom

W 52 roku Tomasz wylądował w Muziris (Cranganore) na wybrzeżu Kerali. Zgodnie z tradycją uważa się go za założyciela siedmiu gmin chrześcijańskich – w Kodungallur, Palayoor, Kottakkavu (Paravur), Kokkamangalam, Niranam, Nilackal (Chayal), Kollam i Thiruvithamcode. O jego sukcesach ewangelizacyjnych wspomina jeden z Hymnów św. Efrema. Udzielił chrztu wielu Hindusom, wskrzeszał zmarłych, uzdrawiał chorych, wyświęcał kapłanów i biskupów.

Potem Tomasz udał się statkiem na wybrzeże Malabaru, prawdopodobnie odwiedzając po drodze południowo-wschodnią Arabię i Socotrę, a następnie wylądował w porcie Muziris. Tradycja, przekazywana przez chrześcijan w Indiach, głosi, że Tomasz dotarł aż do Chin.

Reklama

CZYTAJ TAKŻE>>> Dalsze losy Apostołów. Jakub i Jan

Św. Tomasz spotkał się z Mędrcami ze Wschodu?

W syryjskim apokryfie „Opowieść o Magach” (OpMag 87-91) opisane zostało spotkanie Tomasza z Mędrcami ze Wschodu, którzy wiele lat wcześniej odwiedzili Dzieciątko w Betlejem. Apostoł zrelacjonował im całe ziemskie życie Chrystusa (łącznie ze śmiercią i zmartwychwstaniem) oraz wyłożył Jego naukę. Następnie ochrzcił ich, nauczył sprawowania Eucharystii i konsekrował na biskupów.

Pod koniec lat 60-tych Tomasz powrócił do Indii i osiedlił się w Majlapur, niedaleko Madrasu w stanie Tamil Nadu. W 72 roku pewien bramin z Majlapur, który obawiał się że chrześcijaństwo może zdobyć przewagę nad hinduizmem, nasłał na Tomasza (modlącego się w jaskini na górze Chennai) bandytów, którzy przebili go włóczniami. Efrem Syryjczyk, Euzebiusz i Orygenes przekazali, że zmarł, przebity włóczniami, po tym jak wzbudził gniew monarchy Misdaeusa (Abdagasesa I) wicekróla w Sistanie, współczesnym południowym Afganistanie. Tradycja Kościoła łacińskiego za datę jego śmierci uznaje 21 grudnia.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę