Nasze projekty

Łańcuchy, które są niesione w procesji. To cenna relikwia jednego z apostołów

Co roku w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła w procesji są niesione łańcuchy, w które według tradycji zakuto św. Pawła. To cenna relikwia, która jest przechowywana w pobliżu grobu apostoła.

fot. Konferencja Episkopatu Polski/Flickr

Gdy latem 64 roku Rzym nawiedził pożar, opinia publiczna obarczyła winą za jego spowodowanie Nerona. Ten jednak, aby uwolnić się od takich domysłów, posądził o to chrześcijan. Wtedy też śmierć męczeńską miał ponieść św. Paweł.

Cenną relikwią, która pozostała z tych czasów są pierścienie z łańcucha, którymi według tradycji skuto św. Pawła, przebywającego w rzymskim więzieniu od roku 61 (lub 63).

Na początku relikwię przechowywano w kasetce ze złota w kaplicy opactwa benedyktynów. Jednak dla podkreślenia wydarzeń Roku św. Pawła (2008) kard. Andrea di Montezemolo zdecydował, aby umieścić ją w ołtarzu konfesji bazyliki św. Pawła za Murami.

Reklama

Na szkatule znajduje się podobizna Nerona

Obecnie relikwia znajduje się w bazylice, w pobliżu grobu św. Pawła, i jest przechowywana w szkatule ozdobionej dwiema powiększonymi monetami rzymskimi (sestersiami) z podobizną Nerona, aby upamiętnić, że apostoł był jego więźniem.

Co roku w uroczystość św. Apostołów Piotra i Pawła, 29 czerwca, relikwię nosi się w procesji z opactwa wokół bazyliki.

kh, echokatolickie.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę