Nasze projekty

Kościół reaguje na usuwanie symboli religijnych z warszawskich urzędów. „Ta decyzja budzi zdziwienie i smutek”

"Neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP" - czytamy w oświadczeniu ks. Przemysława Śliwińskiego, rzecznika arcybiskupa warszawskiego i archidiecezji warszawskiej.

fot. Freepik

W oświadczeniu rzecznik archidiecezji warszawskiej odniósł się do rozporządzenia prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego, które zakazuje eksponowania symboli religijnych w przestrzeni stołecznych urzędów. Jak czytamy w dokumencie: „przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie”.

ZOBACZ: Zakaz eksponowania symboli religijnych w warszawskich urzędach

„Decyzja warszawskiego Urzędu Miasta prowadząca do wyeliminowania symboli religijnych w urzędach i biurach miejskich budzi zdziwienie i smutek” – podkreśla ks. Śliwiński. „Skomplikowana sytuacja międzynarodowa oraz dramatyczne wydarzenia za granicami naszego państwa uświadamiają nam, jak bardzo potrzeba konsolidacji społeczeństwa i budowania jedności ponad podziałami, a przede wszystkim podejmowania pilnych, kluczowych dla naszego bezpieczeństwa decyzji. Tymczasem realizowany jest postulat wyborczy, który przyczynia się wyłącznie do zaostrzenia niszczącej dialog polaryzacji” – czytamy.

Reklama

I zaznacza, że „neutralność religijna nie może prowadzić do dyskryminacji osób wierzących, których prawa gwarantuje Konstytucja RP”.

„Symbol krzyża nie oznacza, że urzędnik państwowy jako osoba wierząca kieruje się w pracy nakazami religijnymi; przeciwnie – obliguje on go do jak najrzetelniejszego wypełniania swoich obowiązków oraz sprawiedliwego i równego traktowania wszystkich współobywateli” – dodaje rzecznik archidiecezji.

kh, archwwa.pl/Stacja7

Reklama

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę