Nasze projekty

Zakaz eksponowania symboli religijnych w warszawskich urzędach

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisał rozporządzenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji, które zakazuje eksponowania symboli religijnych w przestrzeni stołecznych urzędów.

fot. Adrian Tync/Wikipedia CC BY-SA 4.0 DEED/Freepik

Warszawski ratusz podjął działania związane z przeciwdziałaniem dyskryminacji ze względu na wiek, płeć, pochodzenie narodowe, wyznanie, światopogląd, orientację psychoseksualną, tożsamość płciową i stopień sprawności. Specjalne rozporządzenie podpisane przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego zawiera szczegółowe wytyczne, do których będą musieli się stosować warszawscy urzędnicy.

Zgodnie z rozporządzeniem w urzędach nie będzie można eksponować symboli religijnych. Jak czytamy w dokumencie: „przestrzenie urzędu są miejscami neutralnymi religijnie”. „W budynkach urzędu dostępnych dla osób z zewnątrz oraz podczas wydarzeń organizowanych przez urząd nie eksponuje się w przestrzeni (np. na ścianach, na biurkach) żadnych symboli związanych z określoną religią czy wyznaniem. Nie dotyczy to symboli religijnych noszonych przez osoby pracujące w urzędzie na użytek osobisty, np. w formie medalika, tatuażu, opaski na ręku” – czytamy.

W dokumencie podkreśla się również, że „wydarzenia organizowane przez urząd mają charakter świecki, tzn. nie zawierają elementów religijnych, np. modlitwy, nabożeństwa, święcenia”.

Reklama

Ponadto urzędnicy powinni używać języka włączającego, czyli zwracać się formą imienia lub zaimkiem, który dana osoba preferuje, jak również używać zwrotów neutralnych płciowo np. „osoby mieszkające w Warszawie”, a nie tylko „mieszkańcy i mieszkanki” czy „osoba pracująca w urzędzie”, a nie tylko „urzędnik” czy „urzędniczka” – czytamy w dokumencie.

Gazeta Wyborcza, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę