Dalsze losy Apostołów. Mateusz
Jak zmarł Mateusz Ewangelista? W jaki sposób potoczyły się jego losy po Zmartwychwstaniu Jezusa?
Autor jednej z czterech Ewangelii
Były celnik Mateusz jest nam znany głównie jako autor jednej z czterech Ewangelii. Św. Ireneusz z Lyonu napisał, że „Mateusz dla Hebrajczyków w ich ojczystym języku napisał i wydał Ewangelię (grafe euangeliou)” (Adversus Haereses, 3,1,1).
Historyk Kościoła Euzebiusz z Cezarei przytoczył opinię biskupa Papiasza z Hierapolis (zm. ok. 135), że „Mateusz uporządkował logia [czyli wypowiedzi Jezusa] w języku hebrajskim (en te hebraidi dialekto), a każdy tłumaczył (hermeneusen) je sobie, jak umiał” (Historia kościelna, III, 39,16).
CZYTAJ>>> Dalsze losy Apostołów. Maciej – ten, który zastąpił Judasza
Ten sam autor powołał się też na Orygenesa: „Na podstawie tradycji dowiedziałem się w sprawie czterech Ewangelii, które jedynie jako niewątpliwe uznaje Kościół Boży pod niebem istniejący, że pierwszą z nich napisał ongiś celnik, a potem apostoł Jezusa Chrystusa, Mateusz, że wydał ją dla wiernych pochodzenia żydowskiego, a pisał w języku hebrajskim” (Historia kościelna,VI,25,4).
W IV wieku podobną opinię wyraził św. Hieronim: „Mateusz, zwany Lewim, który z celnika stał się apostołem, jako pierwszy skomponował w Judei Ewangelię Jezusa w języku hebrajskim, przeznaczając ją dla wiernych pochodzących z obrzezania; nie wiadomo, kto ją później przełożył na język grecki” (De Viris Illustribus, 23, 610).
Przeczytaj również
Uratowany z więzienia
Wynika z tego, że początkowo Mateusz głosił Ewangelię społeczności żydowskiej w Judei. Według tradycji piętnaście lat później udał się do Arabii. W mieście Myrmene poddano go torturom, oślepiono i zakuto w kajdany, aby złożyć w ofierze pogańskim bogom, ale Bóg przywrócił mu wzrok i uratował z więzienia.
Mateusz przybył do Etiopii, gdzie stoczył zwycięską walkę z dwoma czarownikami, co zyskało mu szacunek ludu. Za pośrednictwem skarbnika królowej Kandaki, ochrzczonego przez diakona Filipa, uzyskał dostęp do pałacu królewskiego.
OBACZ TAKŻE>>> Dalsze losy Apostołów. „Niewierny” i aktywny św. Tomasz
Wskrzeszenie, które spowodowało wiele nawróceń
Wskrzesił zmarłego następcę tronu Eufranana, co spowodowało nawrócenie bardzo wielu ludzi. Mateusz powołał w Etiopii wielu biskupów i prezbiterów. Pod wpływem nauk Mateusza najstarsza córka władcy Egippusa Efigenia ślubowała zachować dziewictwo aż do śmierci, chcąc osiągnąć doskonałość chrześcijańską.
Nowy władca, bratanek zmarłego króla – Hyrtakus, zamierzał umocnić swoją pozycję poprzez ślub z księżniczką, ale ona mu odmówiła. Hyrtakus obwinił o to Mateusza i rozkazał swojej straży przybocznej, aby przebili go włócznią. Podobno stało się to akurat w momencie, kiedy sprawował Eucharystię.
Według innych przekazów Mateusz głosił Dobrą Nowinę również w Indiach, Persji, Poncie, Syrii, Macedonii i… Irlandii.
Talmud Babiloński (Sanhedryn 43a) wspomina o egzekucji niejakiego Mattai, będącego jednym z uczniów Jeszui, ale nie wiadomo, czy chodzi o Mateusza.