Nasze projekty
Fot. The Chosen Polska / YouTube

Dalsze losy Apostołów. Filip

Według tradycji, podczas rozdzielania przez Piotra regionów misyjnych, Filipowi przypadł kraj Scytów w Azji Mniejszej, w którym niezmordowanie przez dwadzieścia lat głosił Dobrą Nowinę.

Reklama

Filipa (jednego z Dwunastu Apostołów) nie należy mylić z innym Filipem – diakonem, wspominanym w Dziejach Apostolskich, który nawrócił etiopskiego dworzanina (Dz 6,1-7; 8,5-13. 26-40; 21,8).

Apokryficzne „Dzieje Filipa” opowiadają o jego działalności w krainie Partów, w Scytii, w Grecji i we Frygii oraz o męczeńskiej śmierci w Hierapolis za panowania cesarza Domicjana (81-96).

CZYTAJ TAKŻE: Dalsze losy Apostołów. Jakub i Jan

Reklama

Skuteczna modlitwa przyjaciół

W nawracaniu pogan Filipowi pomagał jego przyjaciel Bartłomiej (którego przed laty przyprowadził do Jezusa). Obydwaj stanęli w końcu przed pogańskim sędzią, który oskarżył ich o czary i nauczanie zakazanej wiary w Jezusa Chrystusa. Obaj zostali przybici do krzyża, lecz nagłe trzęsienie ziemi sprawiło, że ludzie zaczęli błagać ukrzyżowanych o wstawiennictwo u Boga.

Wskutek modlitw Apostołów, niebezpieczeństwo minęło. Bartłomiej został zdjęty z krzyża, ale Filip nie zgodził się, mówiąc, że pragnie jak najszybciej zobaczyć Jezusa. Martyrologium Rzymskie podaje, że Filip został przywiązany do krzyża w kształcie litery T, a potem rzucano w niego kamieniami aż skonał.

CZYTAJ TAKŻE: Dalsze losy Apostołów. Andrzej – Apostoł Słowian

Reklama

Gdzie znajduje się grób Filipa?

Euzebiusz z Cezarei, powołując się na biskupa Efezu Polikratosa, napisał, że ciało Filipa Apostoła pogrzebano na miejscu kaźni w Hierapolis, a jego córek (które uchodziły za prorokinie) w Efezie (Historia Kościelna, III, 31,1). Nota bene grób Filipa faktycznie został tam odkryty w 2011 roku.

W IV wieku gnostycy rozpowszechniali pod imieniem Filipa napisaną przez siebie fałszywą Ewangelię, w której propagowali swoje błędne nauki.

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę