Nasze projekty
Fot. Domenico Ghirlandaio/Wikimedia

Dlaczego Bóg powołuje zdrajców?

Rozesłanie Dwunastu. Są wśród nich zawistnicy, zazdrośnicy, zdrajcy. Popełnią wiele błędów. Ale tych zwykłych zjadaczy chleba Jezus przemieni w fundament Ludu Nowego Przymierza.

Reklama

Głębokie poruszenie Boga i nakaz misyjny

Pierwszą reakcją Boga na ludzką biedę, na biedę grzechu i zagubienia, jest – jak opisuje dzisiejsza Ewangelia – głębokie wzruszenie. Jezus, widząc tłumy, litował się nad nimi… (Mt 9, 36). W oryginale: widząc tłumy, poruszył się do głębi. Greckie splagchnidzomai oznacza dosłownie poruszenie wnętrzności.

Z Bożego poruszenia rodzi się nakaz misyjny i powołanie Dwunastu. Powołani przez Pana apostołowie są tacy jak Izrael, tacy jak my. Wśród nich znajdują się zawistnicy, zazdrośnicy, zdrajcy. Będą się spierać między sobą, a ostatecznie porzucą swego Mistrza w godzinie próby. Lud Nowego Przymierza na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od Izraela.

CZYTAJ: Nieudane powołanie. Jedyna taka historia w Ewangelii

Reklama

Jest między nimi tylko jedna zasadnicza różnica: tym razem prowadzi ich sam Bóg-Człowiek, który stanął na ludzkiej ziemi, Chrystus. Jego Słowo, przykład życia, Jego dzieło przemieni zjadaczy chleba, grzeszników, w fundament ludu Nowego Przymierza. To, czego doświadczyli sami, mają głosić innym.

Bezradni bez Niego

Czym byłby Izrael bez swojego Boga? Małym narodem niewolników, którego imię nie zapisałoby się zapewne w historii. Czym jesteśmy bez Jezusa, bez Jego Słowa, Jego uzdrawiających rąk? Bezradnymi dziećmi, które o własnych siłach nie są w stanie zbudować nic trwałego, nie są nawet w stanie dotrzeć do prawdy o sobie samych.

ZOBACZ: “W życiu trzeba zaryzykować!”, czyli jak odkryć swoje powołanie. Historia Oli

Reklama

Posyłając swoich uczniów, Jezus posługuje się metaforą pola, które bieleje na żniwo. Niech nas jednak nie zwiedzie ten obraz, nie chodzi o bukoliczne, sielskie klimaty. Żniwo i aniołowie wychodzący zebrać plon to obrazy końca świata i sądu (Mt 13, 40–41). Uczniowie Jezusa żyją i głoszą jego Słowo w czasach ostatecznych. Ewangelia, którą niosą, ocala od lęku, choroby i śmierci, oczyszcza trędowatych i wypędza złe duchy. Innymi słowy daje nadzieję złamanemu życiu na ziemi, aby w dniu sądu ocalić to co z niego najpiękniejsze na wieki.

Fragment analizy książki „Jutro Niedziela” na rok liturgiczny A

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę