Nasze projekty
fot. Workshop of Simone Martini / Wikimedia Commons)

Św. Maciej – Apostoł na zastępstwo

Choć Maciej był uczniem Chrystusa od samego początku Jego działalności publicznej, nie należał do ścisłego grona Dwunastu. Apostołem został wybrany drogą losowania, gdy trzeba było dobrać Dwunastego w zastępstwie Judasza Iskarioty.

Reklama

Los padł na Macieja

Jego historię znamy z Dziejów Apostolskich. Z powodu zdrady i śmierci Judasza Zmartwychwstania Jezusa doczekało Jedenastu Apostołów i sami widzieli, że liczba ta nie była przypadkowa, więc trzeba dobrać nowego dwunastego. Po modlitwie do Ducha Świętego „los padł na Macieja” (Dz 1, 24).

Co o nim wiemy? Na pewno był Żydem, bowiem należał do uczniów Pańskich od samego początku publicznej działalności Pana Jezusa. Potwierdza to pierwszy historyk dziejów Kościoła czyli Euzebiusz z Cezarei. Natomiast według Klemensa z Aleksandrii, Maciej Apostoł w swoich naukach kładł szczególny nacisk na umartwianie ciała i panowanie nad zmysłowymi żądzami, a do życia zakonnego i kościelnego wprowadził ascezę, którą następnie rozwijał. Cytuje on takie zdanie, którego autorstwo przypisuje się Maciejowi:

„Z rzeczy doczesnych można wprawdzie korzystać, ale nie trzeba do nich serca przywiązywać; trzeba walczyć z ciałem i odejmować mu wszystko, co do niepożądanych zmysłowości wiedzie; trzeba mianowicie dążyć do tego, aby dusza rosła i wzmacniała się przez wiarę i poznanie prawdy

Reklama

Rola świętej Heleny

Losy Macieja po Wniebowstąpieniu Pana opisują apokryficzne pisma takie jak „Dzieje Macieja” czy „Ewangelia według Macieja”. Według nich miał głosić Ewangelię najpierw w Judei, skąd potem przez Morze Kaspijskie przedostał się do Macedonii, następnie do Etiopii i Kolchidy w Azji Mniejszej. 

Istnieją sprzeczne podania co do okoliczności jego śmierci. Według jednej z legend miał wrócić na teren Ziemi Świętej i tu być sądzony przez Annasza, a następnie ukamienowany za bluźnierstwo, czyli wyznawanie Jezusa Mesjaszem. Wówczas także miano mu odciąć głowę. Według innych, np. Klemensa Aleksandryjskiego – zmarł śmiercią naturalną.

Legenda o jego męczeństwie była popularna w czasach Konstantyna Wielkiego, i gdy jego matka, św. Helena pielgrzymowała po Ziemi Świętej próbując szukać i ocalać najcenniejsze chrześcijańskie relikwie, znalazła jakoby głowę św. Macieja. Przetransportowała ją wraz z innymi cennymi pamiątkami do Rzymu, a stąd relikwia ta trafiła do Trewiru w Germanii. Od tego czasu Maciej patronuje temu miastu i diecezji.

Reklama

Św. Maciej jest ponadto patronem Hanoweru oraz m.in. budowniczych, kowali, cieśli, stolarzy, cukierników i rzeźników oraz alkoholików i chorych na ospę. Jego wstawiennictwa wzywają też niepłodne małżeństwa oraz chłopcy rozpoczynający szkołę.

ad/Stacja7

Reklama
Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę