Nasze projekty

Niedobór księży? W archidiecezji Seulu wyświęcono 41 duchownych

W archidiecezji Seulu w Korei Południowej wyświęcono 25 diakonów oraz 16 księży.

fot. Archdiocese of Seoul/Facebook

Jak poinformowała archidiecezja, grono duchownych zasiliło 41 nowych diakonów i księży. Łącznie w południowokoreańskiej archidiecezji Seulu posługuje ich 985.

Uroczystości z udzieleniem święceń diakonatu i prezbiteratu odbyły się 1 i 2 lutego podczas mszy świętych w katedrze w Myeongdong. 1 lutego święcenia diakonatu przyjęło 25 seminarzystów, a 2 lutego święcenia kapłańskie – 16 diakonów.

Co ważne, w gronie 25 seminarzystów nie wyświęcono diakona stałego, a to oznacza, że wszyscy z nich będą kontynuować drogę do kapłaństwa. To etap w drodze do święceń kapłańskich, do których diakoni przystępują zazwyczaj rok później.

Reklama

Święceniom kapłańskim towarzyszyło hasło zaczerpnięte z Psalmu 25,21: „Niech strzegą mnie uczciwość i sprawiedliwość„, które wybrali sami neoprezbiterzy. Jak wyjaśnili, te słowa oddają „głęboki etos ich ścieżki powołaniowej”, który kładzie nacisk na „dążenie do moralnej prawości i niezachwianego oddania w obliczu wyzwań życiowych”.

Jeden z neoprezbiterów, ks. Jaseon-Thomas Hwang, tak skomentował te słowa: Być może będą chwile, gdy będę się wahał pod wpływem wewnętrznych i zewnętrznych pokus i prób, gdy żyję jako kapłan, narzędzie Boga, ale wybrałem ten werset z prośbą o przezwyciężenie tych trudności „uczciwością i prawością” oraz bycie w stanie w dniu ostatecznym stanąć przed Bogiem jako sprawiedliwy kapłan, podobny do Jezusa.

W archidiecezji Seulu mieszka około 1,5 miliona katolików. To około 15 proc. ludności całego regionu. Na jednego księdza przypada około 1400 katolików. Dla porównania, w archidiecezji Nowego Jorku na jednego kapłana przypada około 2300 katolików, natomiast w Meksyku – około 3400.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Bp Artur Ważny: iść z pełną energią, z pomysłami i ewangelizować ten świat

es.aleteia.org, kh/Stacja7

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę