Fot. Henryk Bielamowicz/Wikipedia

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie. Wyjątkowe miejsce na Podhalu

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie jest jednym z najstarszych, drewnianych budynków sakralnych. Z jego powstaniem wiąże się kilka niesamowitych legend z udziałem samego św. Michała Archanioła! Kościół miał także swój… epizod filmowy.

Reklama

Tego kościoła chciał sam św. Michał Archanioł

Powstanie kościółka w Dębnie szacuje się na drugą połowę XV wieku. Według legendy, kościoła w tym miejscu chciał sam… św. Michał Archanioł! Miał on się ukazać zbójnikom w przydrożnym dębie i nakazać im budowę kościoła.

Inne podania mówią o zbójcach, którzy zrabowali i spalili pierwszy kościół, który stał w tym miejscu. Po tym wydarzeniu, zbójnicy sami mieli paść ofiarami kradzieży i napaści. Wracając do Dębna, na zgliszczach kościoła ukazał się im św. Michał Archanioł, który za pokutę wyrządzonego czynu nakazał im odbudowę tej niezwykłej świątyni.

Drewniana budowla cudem zachowana od pożaru

Sama budowla jest niezwykła – została zbudowana w konstrukcji zrębowej, co oznacza, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Architektura kościoła w głównym zrębie przetrwała od stuleci w niezmienionym kształcie.

Reklama
Reklama

Wielu jest także zaskoczonych faktem, że kościół ten od wielu wieków nie uległ pożarom. Kościół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 roku.

Wnętrze z polichromią | Fot. Andrzej Otrębski/Wikipedia

Najstarsza polichromia w Polsce

Na uwagę zasługuje wyjątkowa polichromia, wykonana za pomocą tzw. „patronów”, czyli specjalnych szablonów wykonanych ze skóry. To najstarsza zachowana w całości polichromia patronowa w Polsce. Oprócz motywów kwiatowych, na polichromii znajduje się także scena z polowań, scena walki św. Jerzego ze smokiem oraz niezwykły orzeł jagielloński.

Reklama
Reklama

Niezwykły ołtarz

Ołtarz główny przedstawia postacie: św. Michała Archanioła, Matkę Bożą z Dzieciątkiem i św. Katarzynę. Na skrzydłach ołtarza znajdują się wizerunki świętych: Jana Chrzciciela i Mikołaja. Po zamknięciu ołtarza ukazują się sceny pasyjne.

Fragment ołtarza głównego | Fot. debno.jdm.host

Kościół w Dębnie na planie filmowym!

Świątynia w Dębnie ma także swój epizod filmowy! To właśnie tu nagrywano jedną ze scen do serialu „Janosik” – ceremonię ślubu Janosika (Marek Perepeczko) z Maryną (Ewa Lemańska). Przy nagrywaniu sceny została zastosowana pewna sztuczka – podczas tej sceny widzom pokazano też inne kościoły – inny, kiedy młodzi do niego wchodzili i wychodzili (kaplica na Polanie Chochołowskiej), a sama ceremonia nagrywana była w Dębnie.

Reklama

Sensacyjne odkrycie

W 1949 roku w trakcie remontu świątyni odnaleziono lipową deskę z postaciami św. Katarzyny i św. Agnieszki. Jak się okazało, jest to fragment najstarszego w Polsce malowidła sztalugowego, stanowiącego niegdyś część ołtarza. Obecnie, na północnej ścianie nawy zawieszona jest kopia malowidła, oryginał przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Źródła:
Przewodnik „Kościół św. Michała Archanioła z XV w., Wydawnictwo Kobus
Paweł Kutaś, „Kościół w Dębnie Podhalańskim. Cud Podhala”, Zakrzów 2022

zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
Reklama
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę