Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie. Wyjątkowe miejsce na Podhalu
Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie jest jednym z najstarszych, drewnianych budynków sakralnych. Z jego powstaniem wiąże się kilka niesamowitych legend z udziałem samego św. Michała Archanioła! Kościół miał także swój… epizod filmowy.
Tego kościoła chciał sam św. Michał Archanioł
Powstanie kościółka w Dębnie szacuje się na drugą połowę XV wieku. Według legendy, kościoła w tym miejscu chciał sam… św. Michał Archanioł! Miał on się ukazać zbójnikom przy przydrożnym dębie i nakazać im budowę kościoła.
Inne podania mówią o zbójcach, którzy zrabowali i spalili pierwszy kościół, który stał w tym miejscu. Po tym wydarzeniu, zbójnicy sami mieli paść ofiarami kradzieży i napaści. Wracając do Dębna, na zgliszczach kościoła ukazał się im św. Michał Archanioł, który za pokutę wyrządzonego czynu nakazał im odbudowę tej niezwykłej świątyni.
Drewniana budowla cudem zachowana od pożaru
Sama budowla jest niezwykła – została zbudowana w konstrukcji zrębowej, co oznacza, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Architektura kościoła w głównym zrębie przetrwała od stuleci w niezmienionym kształcie.
Wielu jest także zaskoczonych faktem, że kościół ten od wielu wieków nie uległ pożarom. Kościół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 roku.
Przeczytaj również
Najstarsza polichromia w Polsce
Na uwagę zasługuje wyjątkowa polichromia, wykonana za pomocą tzw. „patronów”, czyli specjalnych szablonów wykonanych ze skóry. To najstarsza zachowana w całości polichromia patronowa w Polsce. Oprócz motywów kwiatowych, na polichromii znajduje się także scena z polowań, scena walki św. Jerzego ze smokiem oraz niezwykły orzeł jagielloński.
Niezwykły ołtarz
Ołtarz główny przedstawia postacie: św. Michała Archanioła, Matkę Bożą z Dzieciątkiem i św. Katarzynę. Na skrzydłach ołtarza znajdują się wizerunki świętych: Jana Chrzciciela i Mikołaja. Po zamknięciu ołtarza ukazują się sceny pasyjne.
ZOBACZ: Tatrzańskie kaplice, które skrywają historię górali
Kościół w Dębnie na planie filmowym!
Świątynia w Dębnie ma także swój epizod filmowy! To właśnie tu nagrywano jedną ze scen do serialu „Janosik” – ceremonię ślubu Janosika (Marek Perepeczko) z Maryną (Ewa Lemańska). Przy nagrywaniu sceny została zastosowana pewna sztuczka – podczas tej sceny widzom pokazano też inne kościoły – inny, kiedy młodzi do niego wchodzili i wychodzili (kaplica na Polanie Chochołowskiej), a sama ceremonia nagrywana była w Dębnie.
CZYTAJ: Marek Perepeczko – „wierzył po męsku, nie obnosił się z wiarą – po prostu miał ją w sobie”
Sensacyjne odkrycie
W 1949 roku w trakcie remontu świątyni odnaleziono lipową deskę z postaciami św. Katarzyny i św. Agnieszki. Jak się okazało, jest to fragment najstarszego w Polsce malowidła sztalugowego, stanowiącego niegdyś część ołtarza. Obecnie, na północnej ścianie nawy zawieszona jest kopia malowidła, oryginał przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.
Źródła:
Przewodnik „Kościół św. Michała Archanioła z XV w., Wydawnictwo Kobus
Paweł Kutaś, „Kościół w Dębnie Podhalańskim. Cud Podhala”, Zakrzów 2022
zś/Stacja7