Nasze projekty
Fot. Henryk Bielamowicz,Wikipedia

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie. Wyjątkowe miejsce na Podhalu

Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie jest jednym z najstarszych, drewnianych budynków sakralnych. Z jego powstaniem wiąże się kilka niesamowitych legend z udziałem samego św. Michała Archanioła! Kościół miał także swój… epizod filmowy.

Reklama

Tego kościoła chciał sam św. Michał Archanioł

Powstanie kościółka w Dębnie szacuje się na drugą połowę XV wieku. Według legendy, kościoła w tym miejscu chciał sam… św. Michał Archanioł! Miał on się ukazać zbójnikom przy przydrożnym dębie i nakazać im budowę kościoła.

Inne podania mówią o zbójcach, którzy zrabowali i spalili pierwszy kościół, który stał w tym miejscu. Po tym wydarzeniu, zbójnicy sami mieli paść ofiarami kradzieży i napaści. Wracając do Dębna, na zgliszczach kościoła ukazał się im św. Michał Archanioł, który za pokutę wyrządzonego czynu nakazał im odbudowę tej niezwykłej świątyni.

Fot. Henryk Bielamowicz/Wikipedia

Drewniana budowla cudem zachowana od pożaru

Sama budowla jest niezwykła – została zbudowana w konstrukcji zrębowej, co oznacza, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa! Architektura kościoła w głównym zrębie przetrwała od stuleci w niezmienionym kształcie.

Reklama

Wielu jest także zaskoczonych faktem, że kościół ten od wielu wieków nie uległ pożarom. Kościół został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2003 roku.

CZYTAJ: Podwarszawska Choszczówka jak Castel Gandolfo. „To zbiornik nowych sił Miłości” – mówił kard. Wyszyński

Wnętrze z polichromią | Fot. Andrzej Otrębski/Wikipedia

Najstarsza polichromia w Polsce

Na uwagę zasługuje wyjątkowa polichromia, wykonana za pomocą tzw. „patronów”, czyli specjalnych szablonów wykonanych ze skóry. To najstarsza zachowana w całości polichromia patronowa w Polsce. Oprócz motywów kwiatowych, na polichromii znajduje się także scena z polowań, scena walki św. Jerzego ze smokiem oraz niezwykły orzeł jagielloński.

Reklama

Niezwykły ołtarz

Ołtarz główny przedstawia postacie: św. Michała Archanioła, Matkę Bożą z Dzieciątkiem i św. Katarzynę. Na skrzydłach ołtarza znajdują się wizerunki świętych: Jana Chrzciciela i Mikołaja. Po zamknięciu ołtarza ukazują się sceny pasyjne.

ZOBACZ: Tatrzańskie kaplice, które skrywają historię górali

Fragment ołtarza głównego | Fot. debno.jdm.host

Kościół w Dębnie na planie filmowym!

Świątynia w Dębnie ma także swój epizod filmowy! To właśnie tu nagrywano jedną ze scen do serialu „Janosik” – ceremonię ślubu Janosika (Marek Perepeczko) z Maryną (Ewa Lemańska). Przy nagrywaniu sceny została zastosowana pewna sztuczka – podczas tej sceny widzom pokazano też inne kościoły – inny, kiedy młodzi do niego wchodzili i wychodzili (kaplica na Polanie Chochołowskiej), a sama ceremonia nagrywana była w Dębnie.

Reklama

CZYTAJ: Marek Perepeczko – „wierzył po męsku, nie obnosił się z wiarą – po prostu miał ją w sobie”

Sensacyjne odkrycie

W 1949 roku w trakcie remontu świątyni odnaleziono lipową deskę z postaciami św. Katarzyny i św. Agnieszki. Jak się okazało, jest to fragment najstarszego w Polsce malowidła sztalugowego, stanowiącego niegdyś część ołtarza. Obecnie, na północnej ścianie nawy zawieszona jest kopia malowidła, oryginał przechowywany jest w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Źródła:
Przewodnik „Kościół św. Michała Archanioła z XV w., Wydawnictwo Kobus
Paweł Kutaś, „Kościół w Dębnie Podhalańskim. Cud Podhala”, Zakrzów 2022

zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę