Nasze projekty
fot. Wikimedia

Urlop w Tatrach? Odwiedź te tatrzańskie kaplice, które skrywają historię górali

Kaplice i kapliczki są nieodłącznym elementem polskiego, tatrzańskiego krajobrazu. To tam od dawien dawna społeczność górali powierzała swoje losy i dziękowała za otrzymane łaski. W czasie wędrówki warto zwrócić na nie uwagę i wstąpić choćby na chwilę modlitwy. Oto niektóre z nich.

Reklama

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach

To jedno z najbardziej popularnych i często odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach. Nazywane również Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Matki Bożej Jaworzyńskiej. Niewielki, drewniany kościółek mieści się w okolicach Rusinowej Polany na wysokości około 1200 m. n. p. m.. Jego powstanie wiąże się z objawieniem, jakie miała 14-letnia pastereczka – Marysia Murzańska. Dziewczynka ujrzała Maryję podczas poszukiwania zagubionych owiec. Ta obiecała ich odnalezienie, a także poprosiła, aby upominać ludzi, by nie grzeszyli i by pokutowali za dawne winy. Przez pewien czas po tym wydarzeniu na drzewie zawieszono jedynie obrazek, do którego modlili się pasterze i górale. Po pewnym czasie zastąpiono go płaskorzeźbą, a później kapliczką z figurą Matki Bożej Królowej Tatr.

Ta sama figurka znajduje się obecnie w ołtarzu kościoła wybudowanego w latach 1936-1938, dzięki staraniom księdza Foxa z Bukowiny. Od lat 70tych sanktuarium prowadzą dominikanie, opiekując się nim i przybywającymi turystami. Warto zajrzeć na Wiktorówki, aby przekonać się samemu, dlaczego to miejsce jest tak wyjątkowe, szczególnie podczas świąt maryjnych, kiedy obywają się tutaj uroczyste nabożeństwa.

CZYTAJ: Modlitwa i góry. Lekcja od Pier Giorgio Frassatiego

Reklama
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach/ fot. Wikipedia

Kapliczka Zbójnicka w Dolinie Kościeliskiej

Ta urokliwa mała kapliczna znajduje się na polanie Stare Kościeliska, po prawej stronie drogi prowadzącej na Halę Ornak. Legendy głoszą, że ufundowana została przez zbójników, stąd też jej nazwa. Naprawdę jednak powstała ona dzięki górnikom i hutnikom pracujących przy wydobywaniu rud żelaza. Inaczej zwana jest również kapliczką hawiarską. Jej powstanie określa się na pierwszą połowę XIX w.. Kapliczka jest murowana, a jej kopuła pokryta jest gontami. Nad drzwiami znajduje się napis „Ave Maryja”, a powyżej dwa skrzyżowane młotki, jako symbol górników. Ogrodzona jest płotem, gdzie przy wejściu wyrzeźbione są sylwetki- zbójnika i górnika.

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce/ fot. Wikipedia

Kaplica Najświętszego Serca Jezusa w Jaszczurówce

Kaplica ufundowana została przez rodzinę Uznańskich. Zaprojektował ją Stanisław Witkiewicz – pisarz, malarz, historyk sztuki. Budowę rozpoczęto w roku 1904, a pomagali przy niej miejscowi górale razem z inż. Blachą. Kaplica stanowi jeden z piękniejszych przykładów stylu zakopiańskiego. Ołtarz główny jest wykonany na kształt góralskiej chaty. Po bokach znajdują się witraże zawierające herby Polski i Litwy. Od lat 50. w kaplicy znajdują się dwa ołtarze boczne, jeden poświęcony Matce Bożej, drugi Świętemu Józefowi. Od roku 1984 kaplicą opiekują się Księża Marianie z parafii na Cyrhli, natomiast formalnym właścicielem obiektu jest Tatrzański Park Narodowy. Nazwa „Jaszczurówka” wywodzi się od żyjących na tych terenach salamander plamistych, które górale nazywali „jaszczurami”. W podziemiach kaplicy corocznie organizowane są wystawy sztuki ludowej.

ZOBACZ: 7 powodów, dla których chodzenie w góry to dla mnie duchowe przeżycie

Reklama

Kaplica św. Krzyża na Kalatówkach

Kolejnym wartym wspomnienia miejscem jest klasztor i piękna drewniana kaplica św. Krzyża zakonu Brata Alberta. Inicjatorem ich powstania był właśnie św. Brat Albert, kiedy to przyjechał do Zakopanego odwiedzić swojego przyjaciela Stanisława Witkiewicza. Grunt pod budowę klasztoru ofiarował Władysław hr. Zamoyski, zaprojektował Stanisław Witkiewicz, a jej wykonaniem zajęli się bracia albertyni wraz z góralami w roku 1898. Przez 4 lata był siedzibą braci albertynów, potem zakonnicy przekazali budynki siostrom albertynkom. W ogrodach znajduje się także urokliwa pustelnia Brata Alberta. Obecnie jest w niej niewielkie muzeum poświęcone jego osobie. Kaplica jest przykładem stylu zakopiańskiego, jednak z zachowaniem prostoty i skromności.

Kaplica Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej/ fot. Wikipedia

Kaplica Jana Chrzciciela na Polanie Chochołowskiej

Na skraju doliny Chochołowskiej zatrzymać się możemy w niewielkiej kapliczce pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Wybudowali ją górale w 1958 roku. Następnie została rozbudowana na potrzeby zdjęć do filmu „Janosik”, skąd zyskała także nazwę „kaplica Maryny i Janosika”. Stanowi przykład budowli w stylu góralskim, wykonana z niemalowanych desek, pokryta gontami i zwieńczona krzyżem z surowego drewna. Kaplicę wyposażono, poświęcono i tak do dzisiaj stanowi chętnie odwiedzany obiekt sakralny. Odbywają się w niej nabożeństwa, z czego bardzo popularna jest pasterka. Może warto samemu się przekonać?

Reklama
Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę