Nasze projekty
Reklama
Fot. sanktuariumjasien.parafialnastrona.pl/ Henryk Bielamowicz, Wikipedia

Bieszczadzka Matka Boża. Poznaj historię wyjątkowej ikony!

Ikona Matki Bożej Rudeckiej, którą obecnie podziwiamy w Sanktuarium Matki Bożej Rudeckiej Królowej Bieszczadzkiej w Ustrzykach Dolnych, przeszła wiele. Poznaj niezwykłą historię niezwykłego miejsca na mapie Polski!

Oryginał ikony znajdował się najpierw w Żeleźnicy na Ukrainie, gdzie cudownie ocalał w spalonej przez Tatarów świątyni. Stamtąd zawędrował do Rudek na Ukrainie, gdzie został koronowany. 50 lat później został uroczyście przeniesiony do wsi Jasień, czemu przewodniczył sam Karol Wojtyła.

CZYTAJ: Sacroklimaty. Matka Boża przedziwnie nazwana

Maryja w czerwono-purpurowym płaszczu

Nie wiadomo kto jest autorem ikony. Oryginał obrazu został stworzony prawdopodobnie w XV w., a najpóźniej na pocz. XVI w. Ikona przedstawia Maryję ubraną w czerwono-purpurowy płaszcz, który jest oznaką królewskiego majestatu. Na lewym ręku trzyma Dzieciątko Jezus przedstawione jako władcę, który prawą ręką udziela błogosławieństwa, natomiast w lewej trzyma zwój.

Reklama
Fot. sanktuariumjasien.parafialnastrona.pl

Na czole zauważyć można tzw. guz mądrości, typowy dla malarstwa wschodniego, który stanowi oznakę niebywałej rozwagi. Postać Matki Bożej otaczają półpostacie dwóch aniołów w narożnikach górnych, na wewnętrznej stronie umieszczono postacie 16 proroków oraz świętych Joachima i Annę, rodziców Maryi.

ZOBACZ: Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce. Wyjątkowe miejsce modlitwy ludzi gór

Przetrwała pożar

Ikona, znaleziona wg tradycji na Podolu, w 1612 r. trafiła do Rudek, gdzie przetrwała najazd Turków i pożar kościoła. Wiadomość o cudownym ocaleniu obrazu rozeszła się bardzo szybko. Wszyscy byli zgodni co do tego, że wydarzenie było cudem. Uznano je za znak Opatrzności. Obraz stał się drogocenną relikwią tych ziem.

Reklama

Rudecki, drewniany kościółek stał się sanktuarium, licznie odwiedzanym przez rzesze pielgrzymów z dalekich stron. Przybywali ludzie prości, ale także polscy monarchowie. Z dziękczynną pielgrzymką przybył król Jan Kazimierz, modlił się tu także Michał Korybut Wiśniowiecki. Dwukrotnie przybył do Rudek Jan III Sobieski.

adonai.pl, gorybezgranic.pttk.pl, zś/Stacja7

Reklama

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja