Nasze projekty
Reklama
fot. Marcin Konsek/Wikipedia.org CC BY-SA 3.0

Sacroklimaty. Matka Boża przedziwnie nazwana

Najwięcej sanktuariów w Polsce poświęconych jest Maryi. Czy wiecie, że wśród niezwykłych wizerunków można spotkać Matkę Bożą z Mleczem lub Matkę Bożą z wystającym uchem?

Kończyce Małe – Matka Boża z mleczem

Tuż przy Czeskiej granicy znajduje się urokliwa wioska wyróżniająca się na tle innych posiadaniem bardzo wyjątkowego wizerunku Matki Boskiej. Trzyma ona w prawej dłoni mniszka lekarskiego. Dokładniej, jego przekwitły kwiat w postaci dmuchawca. Ten pochodzący z XV w. wizerunek, wciąż niezidentyfikowanego autora, kryje w sobie głęboką symbolikę. Jako przeciwwaga do trzymanego przez Maryję w drugiej ręce Chrystusa – życia wiecznego w chwale, wskazuje na ulotność naszego ziemskiego istnienia. Wizerunek słynie z łask i przyciąga liczne pielgrzymki. Jeśli traficie tu w drugi piątek miesiąca, to uda Wam się załapać na nocne czuwanie, organizowane nieustannie od 1985 r.


Rokitno – Matka Boża cierpliwie słuchająca

Reklama
Wikipedia.org/domena publiczna

Jeśli tęsknisz za chwilą zatrzymania się w biegu i ciszą, tutaj znajdziesz kogoś kto czeka w milczeniu! Czeka, by Cię wysłuchać. Wręcz nadstawia ucha! W tej ukrytej pośród pól i lasów miejscowości znajduje się kolejny nietypowy wizerunek Maryi. Już w 1670 r. Uznano obraz za cudowny. Dzieło szczególnie upodobał sobie król Michał Korybut Wiśniowiecki. Zabrał go pod Lublin, gdzie wraz z rycerstwem modlił się o zwycięstwo przeciwko zbuntowanej szlachcie. Maryja zaskoczyła wszystkich i pokazała swoją moc łagodzenia waśni i sporów. Król odniósł zwycięstwo drogą pertraktacji.


Podzamcze – Matka Boża Skałkowa

Jura Krakowsko-Częstochowska to malownicza okolica, bogata w atrakcje turystyczne, doskonała na weekendową wycieczkę, jeden dzień to stanowczo za mało na zwiedzanie. Nieopodal najsłynniejszego orlego gniazda – zamku Ogrodzieniec, znajduje się zbudowana w skale kaplica. Nie byle jaka to skała, to na niej jeden z mieszkańców miejscowości w 1818 r. ujrzał wizerunek Maryi. Przeniesiono tu w uroczystej procesji obraz Matki Bożej z dzieciątkiem z kaplicy zamkowej, który miał trafić do miejscowego kościoła. Mieszkańcy uznali jednak, że Maryja upodobała sobie właśnie tę skałę.

Reklama
fot. Jerzy Opioła/Wikipedia.org CC BY-SA 4.0

Jasień – Matka Boża Bieszczadzka

Ikona matki Bożej Rudeckiej, którą tu podziwiamy, wiele przeszła, włącznie z kradzieżą w 1992 r.… Obecny obraz to kopia. Oryginał znajdował się najpierw w Żeleźnicy na Ukrainie, gdzie cudownie ocalał w spalonej przez Tatarów świątyni. Stamtąd zawędrował do Rudek na Ukrainie, gdzie został koronowany. 50 lat później został uroczyście przeniesiony do wsi Jasień, czemu przewodniczył sam Karol Wojtyła. Świątynia to jeden z etapów “Szlaku Markiewiczowskiego”, założyciela zgromadzenia Michaelitów, łączącego 10 świątyń w województwie podkarpackim.


fot. Wikipedia.org/domena publiczna

Kraków – Matka Boża od wykupu niewolników w kościele św. Jana

Reklama

Przechadzając się zaułkami Krakowskiego miasta, nie sposób nie zauważyć świątyni o intensywnie różowej fasadzie, z charakterystycznym półokrągłym deptakiem u frontu. Tutejszy wizerunek tytułuje się również wizerunkiem Matki Bożej Świętojańskiej lub Matki Bożej Wolności. Jego intrygująca nazwa swój początek wzięła od pierwszego zanotowanego w księdze cudów zdarzenia. W 1633 r. skazanemu na śmierć mężczyźnie opadły z rąk kajdany, gdy wezwał pomocy Maryi. Dziś wiszą one w kościele jako wotum. Atrybutem Maryi na tym obrazie jest koniczyna, co według chrześcijańskiej symboliki oznacza Trójcę Świętą i życie.


Leśniów – Matka Boża Królowa Rodzin

Miejsce położone na Śląsku w pobliżu słynnego Szlaku Orlich Gniazd. Sanktuarium należy do zespołu klasztornego Paulinów. Owiane jest uwielbianymi przez pielgrzymów legendami. Jedna z nich dotyczy powstania świątyni. Książę Władysław Opolczyk, wioząc figurkę do Częstochowy zatrzymał się utrudzony. Zwróciwszy się o pomoc do Matki Bożej, ujrzał wytryskające z ziemi źródełko. Kazał w tym miejscu wybudować kapliczkę i umieścił w nim figurkę w stylu Pięknych Madonn. Dzisiaj kompleks klasztorny oferuje odpoczynek w zaciszu paulińskiej kawiarni i miejscowe wyroby jak np. krówki, czekolady i herbatki.


Płoki – Matka Boża Patronka Rodzin Robotniczych

Właśnie tutaj, w sercu górniczo-przemysłowego terenu znajduje się sanktuarium będące jednym z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego w archidiecezji krakowskiej. Obecny budynek kościoła jest już trzecim odkąd okoliczna ludność zaczęła pielgrzymować, prosząc o łaski, do obrazu Najświętszej Maryi Panny trzymającej Dzieciątko Jezus na ręku. Jest to również miejsce, gdzie już od prawie 20 lat odbywają się dni kultury chrześcijańskiej. Już we wrześniu, parafia organizuje kilkudniowy odpust, który rokrocznie przyciąga tłumy pielgrzymów.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Zatrudnij nas - StacjaKreacja