Nasze projekty

Kard. Dziwisz: czekaliśmy na kanonizację Jana Pawła II z niecierpliwością, bo byliśmy przekonani o jego świętości

"Ciągle trzeba wracać do nauczania Jana Pawła II, które jest absolutnie ponadczasowe" - mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Stanisław Dziwisz.

fot. Archidiecezja Krakowska/Flickr

Były wieloletni sekretarz Jana Pawła II przyjechał do Rzymu na obchody 10. rocznicy kanonizacji papieża Polaka. My z siostrami żyliśmy z nim bardzo długo, ja przez 39 lat patrzyłem na jego świętość i dobrze, że została ona uznana i przez następców oficjalnie potwierdzona. Nasze spotkanie tu w Watykanie to jest wielkie dziękczynienie za osobę Jana Pawła II, za wszechstronne dziedzictwo teologiczne, które nam zostawił, ale też dziedzictwo literackie, bo przecież Jan Paweł II był wszechstronnie uzdolniony — filozofia i teologia, ale przecież był też dobrym poetą i aktorem – podkreśla kardynał Dziwisz.

Rozmówca Radia Watykańskiego wskazuje też na rolę Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II, która przygotowuje uroczystości w Rzymie. Podkreśla jednak, że obchody nie są wyrazem wdzięczności jedynie narodu polskiego. To cały Kościół chce przypomnieć poprzez tę celebrę wielką postać papieża Polaka i wskazać, że ciągle trzeba wracać do jego nauczania, które jest absolutnie ponadczasowe. Jest aktualne dziś, będzie aktualne zawsze – dodaje. Myślę, że Polska i Polacy powinni starać się pogłębiać znajomość dzieł, które zostawił Jan Paweł II, ale także jego jako osoby, bo osoba działa. Kto spotkał się z Janem Pawłem II, zbliżył się do wiary, do Pana Boga. Nieraz spotykam ludzi, którzy wspominają — on się na mnie popatrzył, do dziś dnia noszę w sobie ten wzrok i to mnie pobudza do lepszego życia – opowiada kard. Dziwisz. Czekaliśmy na kanonizację Jana Pawła II z niecierpliwością, bo byliśmy dogłębnie przekonani o jego świętości.

Metropolita krakowski senior dziękuje Papieżowi Franciszkowi za ostatnie słowa skierowane do Polaków, w których podkreślał wiarę, nadzieję i miłość Jana Pawła II. Wskazuje też na Benedykta XVI, z którym polski papież ściśle współpracował. Pytany o ostatnie 10 lat szerzenia nauczania Jana Pawła II kard. Dziwisz odpowiada: To ludzie mnie do tego prowokują, bo Jan Paweł II odszedł, ale on żyje! Żyje w ludziach, żyje w pamięci i oni na całym świecie przywołują jego pamięć poprzez różne wspomnienia i rocznice, a mnie zapraszają, jako tego bezpośredniego świadka świętości Jana Pawła II. Z tego się cieszę i w miarę możności staram się odpowiadać na zaproszenia i uczestniczyć w tym odkrywaniu na nowo i poznawaniu Jana Pawła II – wskazuje rozmówca Radia Watykańskiego.

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Ksiądz zatrzymany przez CBA. Jest oświadczenie diecezji

27 kwietnia o godzinie 17:00 w 10. rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra w Watykanie będzie celebrowana uroczysta Msza Święta. Przewodniczyć jej będzie kard. Giovanni Battista Re.

Tomasz Zielenkiewicz, Vatican News PL, KAI

Reklama

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę