Nasze projekty

Ksiądz zatrzymany przez CBA. Jest oświadczenie diecezji

Kuria warszawsko-praska poinformowała, że proboszcz parafii św. Faustyny w Warszawie został zawieszony "w wykonywaniu wszystkich obowiązków wynikających z tego urzędu".

fot. Romain Dancre/Unsplash

Diecezja Warszawsko-Praska wydała oświadczenie, po tym jak w czwartek, 26 kwietnia media poinformowały o zatrzymaniu przez funkcjonariuszy CBA księdza jednej z warszawskich parafii. Prowadzone śledztwo dotyczy oszustw podatkowych oraz przywłaszczenia pieniędzy pochodzących z darowizn na cele kultu religijnego.

„Kuria Biskupia Warszawsko-Praska informuje o zawieszeniu proboszcza parafii św. Faustyny w Warszawie w wykonywaniu wszystkich obowiązków wynikających z tego urzędu. Jest to związane z działaniami prowadzonymi przez organy wymiaru sprawiedliwości” – czytamy w oświadczeniu podpisanym przez ks. Dawida Sychowskiego, rzecznika prasowego diecezji.

Jak poinformował dalej, wspomnianą parafią, do czasu wyjaśnienia sprawy, będzie zarządzał administrator, „którego najważniejszym zadaniem będzie koordynowanie duszpasterstwa parafii”.

Reklama

„Ewentualne dalsze rozstrzygnięcia kanoniczne będą podejmowane w poszanowaniu aktualnych ustaleń i decyzji właściwych instytucji państwowych” – czytamy dalej.

ZOBACZ>>> Ksiądz zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Sprawa ma związek z fikcyjnymi darowiznami

Sprawa dotyczy fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego

Ze zgromadzonego materiału dowodowego w prowadzonym postępowaniu przygotowawczym wynika, że duchowny jednej z warszawskich parafii potwierdzał przekazanie fikcyjnych darowizn na cele kultu religijnego. Darczyńcy, w związku z rzekomym przekazaniem darowizn, składając deklaracje podatkowe pomniejszali należny podatek dochodowy o kwotę darowizny.

Reklama

Z ustaleń prowadzonego śledztwa wynika, że szkoda Skarbu Państwa, spowodowana przestępczą działalnością duchownego w latach 2019-2023, mogła wynieść ponad 5 mln zł.

Sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zabezpieczyli elektroniczne nośniki danych oraz dokumentację o znaczeniu dowodowym. Zatrzymany został doprowadzony do Prokuratury Regionalnej w Warszawie.

Prokurator nadzorujący sprawę skierował do sądu wniosek o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego księdza. Sąd uwzględnił wniosek i zdecydował o tymczasowym aresztowaniu na okres trzech miesięcy.

Reklama

diecezja.waw.pl, Zespół Prasowy CBA, KAI,pa/Stacja7

Reklama

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę