Nasze projekty
fot. Laura Tapias/ Cahtopic

Imię na bierzmowanie. Jak je wybrać?

Imię na bierzmowanie to jeden z najważniejszych wyborów, kiedy przystępujemy do sakramentu bierzmowania. Imion męskich i żeńskich jest tyle, że nie sposób się zdecydować tylko na jedno. Podczas wyboru imienia do bierzmowania należy jednak pamiętać o pewnych kryteriach, które pomogą ci rozstrzygnąć imienne dylematy.

Reklama

Imię na bierzmowanie to twardy orzech do zgryzienia – jego wybranie to ponoć jeden z najcięższych etapów przygotowania do przyjęcia sakramentu. Nie obawiaj się, dasz radę, to nie tak trudne, jak myślisz. Mamy dla ciebie kilka rad, które pomogą ci wybrać imię, które najlepiej będzie do ciebie pasować!

Jak wybrać imię na bierzmowanie?

Bierzmowanie to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej. Jego przyjęcie oznacza świadome wejście na bliższą relację z Bogiem. Podczas uroczystości kandydaci otrzymują Ducha Świętego, który ma umacniać w wierze oraz do pełnienia świadomych i odpowiedzialnych zadań we wspólnocie Kościoła.

To wejście na nową drogę, przekroczenie progu dojrzałości zwieńczone jest przyjęciem nowego imienia, które samemu można sobie wybrać. Tradycja nadawania nowych imion bezpośrednio wiąże się z Pismem Świętym, bowiem to właśnie tam choćby Jezus nadał nowe imiona swoim uczniom, których życie po zmianie nabierało zupełnie nowego znaczenia. Przedstawiamy ci 7 rad, jak wybrać imię na bierzmowanie, które z pewnością pomogą ci podjąć decyzję.

Reklama

1. Błogosławieni i święci

Kościół jasno sformułował, jakie imiona można wybrać przy sakramencie bierzmowania. Mowa o tych imionach, które przed laty nosili święci i błogosławieni. Na tym etapie odchodzi już część imion, więc wybór już powinien być nieco łatwiejszy. Jessica, Mia, Harry, i inne tego typu – odpadają. Święci uczą nas miłości, wiary i są dla nas przykładem, jak zawierzyć swoje życie Chrystusowi. Wybierz więc takiego patrona, którego życiorys będzie najbliższy twojemu sercu (o tym w punkcie numer 2.)

2. Wzór do naśladowania

Teraz już wiesz, że imię, które zostanie ci nadane w czasie bierzmowania, musi mieć swojego świętego, bądź błogosławionego patrona. Zatem kolejnym kryterium wyboru powinno być dla ciebie to, kim była osoba, której imię chcesz nosić. Jakimi wartościami się w życiu kierowała, co przeżyła i czy chcesz w życiu iść podobną drogą. Pomyśl sobie, że stawiasz sobie pewien wzór do naśladowania.

3. Zainteresowania 

To może być naprawdę ciekawe i wartościowe kryterium wyboru imienia na bierzmowanie. Tutaj zastanów się nad tym, co chciałbyś robić w przyszłości, jakie masz marzenia, czym się interesujesz, co jest dla ciebie w życiu najważniejsze. Już, wyobraziłeś sobie? To teraz spróbuj swoje myśli przelać na poszukiwania patrona, który jest niejako powiązany z obszarami twoich zainteresowań. Niech za przykład posłuży postać św. Franciszka z Asyżu. Jeśli kochasz zwierzęta, przyrodę, naturę – to kogo innego mógłbyś wybrać na swojego patrona, jak nie patrona zwierząt, ekologii? Jeśli zaś twoją pasją jest śpiewanie, granie na instrumentach, generalnie muzyka, możesz postawić na patronkę muzyki, śpiewu – św. Cecylię. Dzięki takim wyborom, z pewnością będzie ci łatwiej nawiązać bliższą relację ze swoim świętym. 

Reklama

4. Cechy charakteru 

Każdy z nas jest inny, ma inne mocne i słabe strony, inne cechy charakteru. Nie inaczej jest w przypadku świętych, którzy także mieli swój charakterek. Może masz jakąś cechę, która szczególnie cię wyróżnia – np. jesteś bardzo pracowity – możesz postawić na na imię Stefan, obierając sobie za patrona bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a jeśli jesteś uparty Andrzej – od św. Andrzeja Boboli. Jeśli jesteś cierpliwa i masz instynkt macierzyński od zawsze – postaw na imię Monika, od św. Moniki – Matki św. Augustyna, a jeśli jesteś silna i zdecydowana – wybierz imię Joanna – od św. Joanny d’Arc. 

5. Imię na bierzmowanie – ładne brzmienie 

Nie ulega wątpliwościom, że podczas wyboru imion towarzyszy nam po prostu – gust! I nie myśl, że jeśli kierujesz się przy decyzji ładnym brzmieniem konkretnych imion, robisz coś złego! Absolutnie, nowe imię musi ci się podobać. W takiej sytuacji proponujemy wybrać kilka imion, które według ciebie brzmią najlepiej, a następnie sprawdzenie życiorysów wszystkich świętych, którzy nosili te imiona. I ten, który będzie ci najbliższy, niech stanie się twoim patronem. Jeśli żaden życiorys nie przypadnie ci do gustu, szukaj dalej! W końcu jest tyle pięknych imion, z pewnością znajdziesz takie, które będzie dla ciebie doskonałe! 

6.  Data nieprzypadkowa 

W kalendarzu liturgicznym każdego dnia wspominamy jakiegoś świętego, bądź błogosławionego. Zdarza się, że na jeden dzień przypada ich kilku. Pewnie zastanawiasz się, w jaki sposób mogłoby ci to pomóc. Otóż, weź kalendarz, w którym do każdego dnia przypisani są święci, otwórz na dniu np. swoich urodzin i voilà! Może akurat będzie to dzień wspomnienia patrona, który może czuwać nad tobą przez życie? W końcu data nie jest przypadkowa, coś Was łączy. Jednak jeśli nie jesteś do końca przekonany, co do waszych powiązań, możesz również sprawdzić inne ważne w twoim życiu daty, np. dzień urodzin twoich rodziców, dziadków, data Chrztu św., przyjęcia Pierwszej Komunii św., itd. Możliwości jest wiele. 

Reklama

7. Dziedziczne imię 

Kiedy wszystkie powyższe punkty w żaden sposób nie pomogły ci wyłonić tego jednego, jedynego imienia… jest jeszcze jeden sposób! Pomyśl o bliskich ci osobach, a następnie pomyśl o ich imionach! Dziadkowie, rodzice, rodzeństwo, wujkowie, kuzyni, przyjaciele – jest tyle osób wokół ciebie, którzy z pewnością mają wyjątkowe imiona, a przede wszystkim łączą cię z nimi naprawdę bliskie relacje. Następnie tak, jak w przypadku punktu numer 5. i 6., wybierz kilka imion, a później sprawdź życiorysy świętych o tych imionach. To, które jest najbliższe twojemu sercu – wybierz na swoje trzecie imię. 

Propozycje świętych patronów znajdziesz w naszej kategorii ŚWIĘCI >>> 

Artykuł pierwotnie opublikowany w 2022 r.

Reklama

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę