Nasze projekty
Fot. Wikipedia/ parafia.niepokalanow.pl

Takiej kaplicy chciał sam o. Maksymilian Kolbe! Wyjątkowe miejsce w Niepokalanowie

W tej niezwykłej kaplicy nieprzerwanie trwa modlitwa w intencji pokoju. Z powstaniem projektu kaplicy wiąże się niezwykła historia! "Wydarzyło się coś niezwykłego, co odczytujemy jako znak szczególnej ingerencji Boga" - mówił o. Andrzej Sąsiadek OFMConv.

Reklama

Kaplica Wieczystej Adoracji w Niepokalanowie powstała jako jedna z 12 Kaplic Pokoju – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju” na całym świecie. Wspólnie stworzą one Światowe Centrum Modlitw o Pokój.

„Przypadkowa” realizacja marzenia o. Maksymiliana Kolbe

Idea utworzenia w Bazylice w Niepokalanowie, kaplicy, w której trwałaby wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu była od wielu lat pragnieniem, ale też wielką potrzebą duchową oo. Franciszkanów, lokalnej wspólnoty parafialnej i pielgrzymów, licznie odwiedzających to szczególne miejsce. To pragnienie urzeczywistniło się dopiero w 2017 roku.

Początkowo sądziliśmy, że kaplica służyć będzie lokalnej społeczności i pielgrzymom. Jednak wydarzyło się coś niezwykłego, co odczytujemy jako znak szczególnej ingerencji Boga – mówił w 2017 r. o. Andrzej Sąsiadek OFMConv, ówczesny proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

Reklama

Utworzenie kaplicy adoracji wymagało przebudowy Bazyliki. Zwróciłem się do naszego klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej nasza świątynia. Oprócz zdjęć, otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbe, który z misji w Japonii, w 1934 roku, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu – mówi.

W liście tym o. Maksymilian napisał: „Wyobrażam sobie piękną figurę Niepokalanej w wielkim ołtarzu, a na jej tle pomiędzy rozłożonymi rękami monstrancja w ciągłym wystawieniu Przenajświętszego Sakramentu…”.

Chociaż ten list był wcześniej wydany w oficjalnych Pismach o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe! – mówił o. Andrzej Sąsiadek OFMConv.

Reklama

Projekt Kaplicy Adoracji w Niepokalanowie został przygotowany w pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Projektanci kaplicy nieświadomie poszli za myślą o. Maksymiliana, bowiem nie znali treści listu.

To niesamowite, ale wychodzi na to, że naszym projektem spełniamy pragnienie św. Maksymiliana Kolbe sprzed blisko 100 lat! – mówił o. Andrzej Sąsiadek.

Fot. radioniepokalanow.pl

Reklama

Dotychczas na świecie powstało 7 Kaplic Pokoju

Kaplice Pokoju powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi, stworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój i łańcuchem modlitwy objąć całą ziemię.

Dotychczas powstało 7 Kaplic Pokoju: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie i w Polsce, w Niepokalanowie. Każdy z ołtarzy do Kaplic Pokoju błogosławiony jest przez Ojca Świętego.

Polska Kaplica Pokoju w Niepokalanowie jest ósmą Gwiazdą. Niepokalanów wybrano, ponieważ jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej, złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej.

radioniepokalanow.pl,zś/Stacja7

Reklama

Dołącz do naszych darczyńców. Wesprzyj nas!

Najciekawsze artykuły

co tydzień w Twojej skrzynce mailowej

Raz w tygodniu otrzymasz przegląd najważniejszych artykułów ze Stacji7

SKLEP DOBROCI

Reklama

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ
WIARA I MODLITWA
Wspieraj nas - złóż darowiznę